"To oznacza, że skończyły się problemy z podwójnym, a niekiedy nawet potrójnym OC jeśli kierowca kupując auto zapomniał wypowiedzieć polisę poprzedniemu ubezpieczycielowi"- wyjaśnia wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Sława Cwalińska-Weychert.

Teraz, jeśli się okaże, że nowy nabywca auta jest poszukiwany przez innego ubezpieczyciela, bo nie zapłacił składki, może polisę wypowiedzieć pod warunkiem, że okaże iż jest ubezpieczony u innego ubezpieczyciela. 

Wiceprezes Funduszu podkreśla jednak, że to nie koniec zmian. Od tego roku wszystkie umowy ubezpieczyciele muszą potwierdzać dokumentem doręczonym w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. "Jednocześnie dwa tygodnie przed wygaśnięciem umowy ubezpieczyciel ma obowiązek wysłania informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres"- dodaje Sława Cwalińska-Weychert. A zatem mamy dwa tygodnie na podjęcie decyzji czy chcemy kontynuować polisę u tego samego ubezpieczyciela czy w konsekwencji go zmienić. 

Według nowych przepisów zwrot składki będzie przysługiwał za każdy niewykorzystany dzień ochrony ubezpieczeniowej. Kierowca dostanie też zwrot składki, jeżeli auto zostanie wyrejestrowane lub jego właściciel dostarczy zaświadczenie o demontażu pojazdu.