TPSA zaoferuje potencjalnym inwestorom drugi co do wielkości portal internetowy na polskim rynku - wp.pl - w kwietniu, wynika z informacji DGP potwierdzonej w dwóch niezależnych źródłach. Gazeta szacuje wartość portalu na 500-600 mln zł.

"Doradcy sprzedającej portal Telekomunikacji Polskiej SA – bank inwestycyjny Rothschild Polska i kancelaria Greenberg Traurig – przeprowadzają due diligence, czyli badanie dokumentów finansowych i prawnych spółki, na podstawie której przygotują wycenę i ofertę. Wtedy roześlą zaproszenie do transakcji do jak największej listy podmiotów" - podała DGP.

Według niej na rynku już spekuluje się o rosyjskiej firmie Yandex, Agorze i Polskapresse. Analitycy zwracają uwagę, że powodzenie transakcji zależeć będzie od ceny.

"Prezes TPSA, Maciej Witucki, pytany, ile chciałby dostać za sprzedaż wp.pl.odpowiedział 'jak najwięcej'. Z ujawnionych przez niego danych wynika, że w 2012 r. miała około 180 mln zł przychodów i 20–25 mln zł zysku operacyjnego. Daje to, jak szacują analitycy, wycenę na poziomie 500–600 mln zł" - podsumowała gazeta.

Reklama

Sprzedaż WP wynika z nowej, trzyletniej strategii TP.

O uruchomieniu procesu sprzedaży WP.pl Witucki poinformował w ubiegłym tygodniu podczas audiokonferencji.

Z jego słów wynikało, że TPSA planuje sprzedaż również innych spółek wchodzących obecnie w skład grupy, zwolnienia na poziomie 1700 osób w bieżącym roku i redukcje etatów również w kolejnym roku. Prezes grupy spodziewa się ponadto 30% oszczędności w kosztach po przenosinach do nowej siedziby w porównaniu z biurowcem na ul. Twardej w Warszawie.

TPSA i zależny od niej PTK Centertel są wiodącymi dostawcami usług telekomunikacyjnych w Polsce. TPSA dostarcza m.in. usługi telefonii stacjonarnej, dostępu do internetu, telewizję oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP). PTK Centertel świadczy usługi telefonii komórkowej, w tym usługi trzeciej generacji w standardzie UMTS oraz usługi oparte na technologii CDMA.