O postulatach przypominają w przededniu 5 rocznicy pierwszego strajku w hipermarkecie Polsce.

Patryk Kosela rzecznik prasowy Komisji Krajowej związku Sierpień '80 podkreśla, że postulaty popierają wszystkie związki zawodowe działające w firmie. Chodzi między innymi o 10-procentową podwyżkę dla pracowników szeregowych i 5-procentową dla kierowników.

Związki domagają się również zrównania płac w ramach sieci w różnych częściach kraju. Pensja za pracę na tym samym stanowisku, w tej samej sieci w różnych częściach kraju jest różna. To jest niezgodne z kodeksem pracy - mówią związkowcy.

Szczególnie duże kontrowersje wzbudza norma jaką muszą w ciągu godziny wypracować kasjerzy. Chodzi o skasowanie co najmniej 1500 produktów. Związkowcy chcą od władz firmy wyjaśnień, na jakiej podstawie prowadzono taki limit. Kasjer to nie robot - mówi Patryk Kosela.

Związkowcy liczą na porozumienie z władzami spółki. Jeśli do niego nie dojdzie nie wykluczają protestu.

Tesco - brytyjska sieć działająca w kilkunastu krajach

Największa brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów, która ma swoje filie również w innych krajach. Początkowo sieć zajmowała się sprzedażą żywności, ale rozszerzyła swoją ofertę również na odzież, sprzęt elektroniczny i samochody. Do roku 2003 firma miała już w swoim posiadaniu ponad 2000 sklepów różnej wielkości, od hipermarketów do niewielkich sklepików np. przy stacjach benzynowych.

Poza Wielką Brytanią Tesco ma swoje sklepy w krajach takich jak Irlandia, Węgry, Polska, Czechy, Słowacja, Tajlandia, Korea Południowa, Chiny (Tajwan), Malezja.

Tesco założył Żyd z Polski. Zaczynał od sprzedaży nadwyżek żywności dla wojska

Firma Tesco została założona przez kupca żydowskiego pochodzenia, syna polskiego emigranta, Jacka Cohena, który trudnił się sprzedażą żywności na targach w londyńskim East Endzie od roku 1919, sprzedając nadwyżki wojskowe. Pod nazwą Tesco jego sklepy zaczęły występować od 1924 roku, kiedy kupił duży ładunek herbaty od firmy T.E. Stockwell i oznaczył opakowania używając 3 pierwszych liter nazwy dostawcy i pierwszych 2 liter własnego nazwiska TES-CO.