Stany Zjednoczone to nadal największy inwestor zagraniczny w Polsce, na drugim miejscu jest Japonia, potem kraje Unii Europejskiej.

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman mówiąc o nowych inwestorach podkreślił, że bardzo zależy nam na ściągnięciu kapitału chińskiego. Dodał, że czynione są bardzo energiczne zabiegi. Zaznaczył, że będzie to proces długoletni, ale już teraz mamy pewne sukcesy. Sławomir Majman zwraca też uwagę na zainteresowanie Polską inwestorów z Czech. Nie dziwi go to jednak, ponieważ u naszych południowych sąsiadów to my jesteśmy jednym z największych zagranicznych inwestorów.

Agencja pracuje obecnie nad 150 projektami. W styczniu udało się już sfinalizować trzy i to dość istotne, które dały 2 tysiące miejsc pracy - podkreśla szef PAIiIZ-u.
W zeszłym roku Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych udało się zachęcić przedsiębiorców do zainwestowania nad Wisłą ponad miliard 200 milionów euro. To o 5 procent więcej niż w roku 2011.

Ekonomiści szacują, że mimo gospodarczego spowolnienia do Polski w 2012 roku łącznie napłynęły inwestycje zagraniczne w skali podobnej jak w roku 2011. Wówczas było to prawie 11 mld euro.