W tym roku eksport broni z Rosji wyniósł ponad 14 mld dolarów. Jest to więcej, niż zakładano. Dla porównania rok temu rosyjski eksport broni był wart 13,2 mld dolarów - podała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.

Agencja powołując się na wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina podała, że w tym roku sprzedaż rosyjskiej broni przekroczyła przyjęty plan eksportowy i wyniosła ponad 14 mld dolarów.

Wcześniej Federalna Służba ds. współpracy wojskowo-technicznej zakładała, że wartość tegorocznego eksportu broni ma wynieść 13,5 mld dolarów. Według relacji Władimira Putina jest to rekord w stosunku do ubiegłorocznych wyników.

O wzroście rosyjskiego eksportu broni mówiło się już w październiku br. Rosyjskie zakłady zbrojeniowe Iżmasz poinformowały, że w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku eksport broni cywilnej sięgnął 484 mln rubli (15,6 mln dol.). To o 60 proc. więcej w porównaniu do tego samego okresu 2011 roku i 12 razy więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku.

Największym importerem rosyjskiego uzbrojenia są Stany Zjednoczone. Na ten rynek trafia 83 proc. eksportu Iżmasz. W okresie od stycznia do października tego roku wyrósł on o 62 proc. Największą dynamikę z kolei zanotował rynek włoski (plus 82 proc.) i niemiecki (plus 77 proc.).

Przedsiębiorstwo Iżmasz z siedzibą w Iżewsku jest największym rosyjskim producentem broni automatycznej i snajperskiej oraz pocisków artyleryjskich. Na eksport produkuje karabiny myśliwskie, sportowe, gładkolufowe i wiatrówki.