W piątek wydawca powiadomił pracowników o planowanym zamknięciu gazety oraz likwidacji ponad 300 miejsc pracy.

"Financial Times Deutschland" ukazywał się od 2000 r. Został założony jako joint venture z Pearsonem, ale ten wydawca brytyjskiego "Financial Timesa" sprzedał w 2008 roku swój 50-procentowy udział niemieckiemu partnerowi. Od początku gazeta przynosiła straty. Ich wysokość szacuje się na 250 mln euro w ciągu dwunastu lat.

W 2008 r. wydawnictwo Gruner + Jahr przeniosło wszystkie swoje tytuły gospodarcze w jedno miejsce, do Hamburga, aby ograniczyć koszty. "Choć udało się osiągnąć spore oszczędności, to nie wystarczyły one, by wyrównać spadające dochody z reklam" - poinformował wydawca. "W tej sytuacji nie widzimy drogi, która pozwoliłaby kontynuować wydawanie +Financial Times Deutschland+" - powiedziała Julia Jaekel z zarządu koncernu.

Dodała, że "FTD" był jednym z najbardziej ambitnych projektów dziennikarskich minionej dekady. Wraz z zamknięciem tytułu "kończy się ważny rozdział niemieckiej publicystyki" - powiedziała.

Należący do koncernu Gruner + Jahr miesięcznik gospodarczy "Capital" będzie nadal wydawany z Berlina, tak jak ukazujące się co pół roku pismo "Business Punk". Ale cięcia dotkną także te tytuły. Gruner + Jahr, którego 74,9 proc. udziałów należy do koncernu Bertelsmann, wydaje również m.in. tygodnik "Stern" i pismo "Brigitte".

Zamknięcie dziennika "Financial Times Deutschland" to kolejny w ostatnim czasie szok w niemieckiej branży medialnej. W połowie listopada upadłość ogłosił założony w 1945 r. lewicowo-liberalny dziennik "Frankfurter Rundschau". Kilka tygodni wcześniej o swej niewypłacalności poinformowała zaś agencja prasowa dapd.