"Martwa natura" przedstawia głowę ówczesnej kochanki i muzy Picassa, Marie-Therese Walter, nad tulipanami i owocami. Wartość dzieła przed sprzedażą szacowano na 35-50 mln dolarów.

Na aukcji sprzedano dzieła za łączną kwotę 163 mln dolarów - mniej niż się spodziewano. Liczono na 169-145 mln dolarów. Podobnie było w środę na aukcji domu aukcyjnego Christie's.

W domu Sotheby's inny obraz Picassa, również przedstawiający Marie-Therese, "Kobieta w oknie" z 1936 roku, wyceniany na 15-20 mln dolarów, został sprzedany za 17,2 mln.

Sukces odniosło "Pole zboża" Claude'a Moneta, które przekroczyło wartość szacunkową 5-7 mln dolarów i osiągnęło cenę 12,1 mln.

Wśród niesprzedanych dzieł znalazły się m.in. dwa obrazy Picassa: przedstawiający krzak pomidorów w doniczce na oknie, którego wartość szacowano na 10-15 mln dolarów, i "Kobieta w zielonej sukni" wyceniana na 6-8 mln. Nabywcy nie znalazło również płótno Paula Cezanne'a "Kobieta w sobolach według El Greca", które - jak się spodziewano - miało przynieść 5-7 mln dolarów.

Poprzedniego dnia w Nowym Jorku w domu aukcyjnym Christie's sprzedano "Nenufary" Claude'a Moneta za 43,8 mln dolarów oraz padł rekord ceny za dzieło Wassilego Kandinsky'ego - 23 mln dolarów.