Już dziś pierwsze 20 tysięcy rodzin zostanie pozbawionych możliwości odbioru analogowej telewizji. Do końca lipca 2013 roku naziemna telewizja cyfrowa będzie obowiązywać na terenie całego kraju.

Od dziś mieszkańcy części województw zachodnich: wielkopolskiego, zachodnio-pomorskiego i dolnośląskiego oraz województwa lubuskiego jako pierwsi pozbawieni zostaną odbioru analogowej telewizji.

Oto pełna lista gmin w których od 7 listopada 2012 roku wyłączona zostanie naziemna telewizja cyfrowa:

Wyłączenie telewizji analogowej- 7 listopada 2012

Dziś wyłączone zostaną analogowe nadajniki telewizyjne w województwie lubuskim. To pierwszy region, w którym naziemna telewizja dostępna jest jedynie w technice cyfrowej. – Jesteśmy naprawdę bardzo dobrze technicznie przygotowani od strony nadawców i od strony operatora świadczącego usługi przesyłu danych – zapewnia ,w wypowiedzi dla serwisu Newseria.pl, Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jak odbierać

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego odbiór emisji cyfrowych wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań:

1) dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego czyli dekodera DVB-T
2) wymiana starego telewizora na odbiornik cyfrowy z wbudowanym modułem umożliwiającym odbiór naziemnej TV cyfrowej

Sprawdź, kiedy analogowa telewizja zostanie wyłączona w Twojej gminie:

Mapa zasięgu i harmonogram wyłączeń analogowej telewizji w całej Polsce

Zasięg odbioru

Ponad 98% zbadanych miejscowości bez problemu odbiera sygnał z cyfrowych multipleksów - wynika z przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na terenie siedmiu województw pomiarów możliwości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Jedynie w 24 miejscowościach niezbędne będą dodatkowe działania nadawców i spółki EmiTel, mające na celu zapewnienie na ich terenie odbioru sygnału cyfrowego - czytamy w komunikacie URE.

Ocenę możliwości odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) prowadzono na obszarach, gdzie w I i II etapie nastąpi wyłączenie analogowych stacji telewizyjnych. Jest to teren 505 gmin (łącznie 6754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 milionów Polaków.