Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek po spotkaniu z premierem Irlandii Endą Kennym, że ma nadal - pomimo oporu Wielkiej Brytanii - nadzieję na porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2014-2020. Dodała, że nie chce jeszcze mówić o wecie.

"Niemcy uczynią wszystko, by znaleźć rozwiązanie" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Dodała, że w przyszłym tygodniu będzie rozmawiała jeszcze raz z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. "Wtedy zobaczymy, jak potoczą się sprawy" - zastrzegła, dodając, jak pisze agencja dpa, że nie chce jeszcze mówić o wecie.

Komisja Europejska zaproponowała w czerwcu ubiegłego roku wydatki na lata 2014-2020 w wysokości ponad biliona euro. Płatnicy netto do unijnej kasy jak Niemcy, Francja czy Holandia domagają się cięć o co najmniej 100 mld euro. Wielka Brytania chce jeszcze większych oszczędności, sięgających nawet 200 mld euro.

Jak pisze dpa, z powodu sporu o wysokość budżetu fiaskiem może zakończyć się najbliższy szczyt UE 22 i 23 listopada. Media donosiły, że Merkel rozważa ze względu na różnice zdań z Londynem odwołanie szczytu, jednak oba rządy zdementowały te informacje.