Gospodarstwa domowe oczekiwały w październiku, że średnia stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniesie 3,8 proc. - poinformował w środę w komunikacie Narodowy Bank Polski. We wrześniu spodziewano się 4,1 proc. inflacji, a w sierpniu 4,4 proc.

NBP wskazał w komunikacie, że gospodarstwa domowe, które wzięły udział w badaniu, ankietowane były w połowie października, kiedy publicznie znany był wskaźnik CPI za wrzesień (inflacji cen towarów i usług konsumpcyjnych), wynoszący również 3,8 proc.

"Odsetek osób twierdzących, że ceny będą w przyszłości rosły szybciej niż dotychczas zmalał z 25 proc. we wrześniu do 23,3 proc. w październiku. Nieco obniżył się (z 51,4 do 49,9 proc.) odsetek osób twierdzących, że w najbliższych 12 miesiącach ceny będą rosły w takim samym tempie jak ostatnio" - napisano w komunikacie NBP.

Bank centralny zaznaczył, że po raz trzeci z rzędu wzrosła liczba optymistów twierdzących, że inflacja będzie zwalniać. W październiku było ich 16,6 proc., wobec 15,9 proc. we wrześniu i 13,6 proc. w sierpniu.

NBP poinformował, że regularnie bada oczekiwania inflacyjne nie tylko osób prywatnych, ale także przedsiębiorców, analityków finansowych i zawodowych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej.