W Sejmie walka o budżet 2013: Rząd tnie wydatki, grozi piramidą finansową

23.10.2012, 16:34; Aktualizacja: 23.10.2012, 19:33

We wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2013 r. Minister finansów Jacek Rostowski apelował o jego poparcie. Podsumowując swoje wystąpienie stwierdził, że Polska stoi przed wyborem między odpowiedzialną polityką finansową rządu a "polityczną piramidą finansową, proponowaną przez PiS". Posłowie m.in. PiS złożyli wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu - jego głosowanie zaplanowano na środę.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (21)

  • Bert(2012-12-12 20:48) Zgłoś naruszenie 00

    Motorem wzrostu PKB na Zielonej Wyspie za obecnej ekipy jest obok pieniędzy z UE, postępująca dzika eksploatacja siły roboczej i sprzeczne z prawem unikanie obowiązków podatkowych. Te źródła wzrostu ulegają wyczerpaniu, ale PO dalej będzie dalej po nie sięgać, bo innych źródeł , w tym innowacyjności, sprawnej infrastruktury technicznej i prawnej, na Zielonej Wyspie brak. Logicznym skutkiem takiej polityki będzie krach finansów publicznych, dramatyczny wzrost napięcia społecznego i przestępczości oraz dalsza brutalizacja życia publicznego i gospodarczego. Zagadką jest, czy ta postępująca wszechogarniająca patologizacja spowoduje zmianę rządu. W ukształtowanym społeczeństwie demokratycznym, ceniącym uczciwość i prawo, taka ilość oszustw politycznych, kompromitacji i skandali jaką zafundowała koalicja PO/PSL już dawno spowodowałaby jej zniknięcie.
    Lecz na Zielonej Wyspie, póki co, to in gremio, nie jesteśmy społeczeństwem obywateli, tylko zgrają głupich kundli dających się wodzić za nos i kombinujących- każdy na swoją rękę, z czego PO/PSL zdają sobie sprawę i z pomocą głównych mediów skutecznie to wykorzystują.

    Odpowiedz
  • Janusz emeryt z Tarnowa.(2012-11-23 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    do poz nr.9 klasa. Zobacz sobie na zarobki, polityków w innych państwach Europy.W niektórych państwach, politycy zarabiaja 2-3 razy więcej od naszych.Z etycznego, moralnego, politycznego, punktu widzenia, ocen sobie odpowiedzialnośc, polityka, ministra, od odpowiedzialności, zwykłago obywatela.Jeden np. mężczyzna, odpowiada, za zone i dwoje dzieci, za ich wychowanie, wykształcenie, zapewnienie dbtu na przyszłośc.Za co Ty odpowiadasz.

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2012-10-24 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Obywatele!

    Głownymi elementami obecnego walenia się finansów naszego państwa i gospodarki jest obecnie panujący
    totalny bórdel w zakresie przepisów i zasad funkcjonowania niby powszechnego obligatoryjnego
    systemu ubezpieczeń społecznych ZUS ( NFZ )!?

    I tak: każdy obywatel ( obywatelka ), ażeby mieć prawo do emerytóry we wielkości zbliżonej do zarobków z pracy musi:
    - pracować przeciętnie ok. 41 lat,
    * męszczyźni - od ok. 25lat do ok. 67lat czyli przez ok. 42lata,
    * kobiety - od ok. 25lat do ok. 67 lat ( minus 2 lata na wychowanie potomstwa ) czyli przez ok. 40lat,
    - mieć prawo pobierać emertórę przez ok.15 lat,
    * męszczyźni - od ok. 65lat do ok. 75lat ( do śmierci wg średniego czasu życia ) czyli przez ok. 10lat,
    * kobiety - od ok. 60lat do ok. 85lat ( do śmierci wg średniego czasu życia ) czyli przez ok. 25lat,
    - czyli w ciągu ok. 41 lat zgromadzić średnio ( wpłacić ) kapitał emerytalny we wysokości:
    * 30% swoich dochodów miesięcznie brutto ( średnia płaca ok. 3500PLN + składka ZUS ( NFZ ) ) co daje:
    - 30% od ok 5000PLN ( czyli - 1500PLN ) *12 miesięcy * 41lat ( czyli średnio - 697 000PLN ),
    * zgromadzony ( wpłacony ) wkład emerytalny ( ok. 700 000PLN ) powinien wystarczyć na wypłacanie emerytóry
    we wysokości ok. 5000PLN miesięcznie:
    - co wynika z rachunku: wkład - 700 000PLN / 15lat / 12miesięcy ( czyli ok. średnio: 3 000PLN/m-c )!?

    Głownymi elementami obecnego bankructwa ZUS ( NFZ ) są następujące elementy utraty wpływów przez emerytów ( rencistów ):
    @ dziasłania Balcerowicza polegające na zabraniu emerytom i rencistom bezpłatnej słu.żby zdrowia + brak
    uczciwej rewaloryzacji emerytór i rent komunistycznych ( z przed 1989r ),
    @ działania Suchockiej polegającej na komunistycznym rozbójniczym utrwaleniu złodziejskiego komunistycznego
    systemu uznaniowego naliczania należnej emerytóry ( renty ),
    @ działania Tuska polegające na niby rozbójniczym wydłużeniu czasu pracy dla wszystkich do +67lat.

    Głownymi elementami obecnego bankructwa ZUS ( NFZ ) są następujące elementy utraty wpływów:
    * ulgi w podatku ZUS ( NFZ ) przyznane tzw. przedsiębiorcom i chłopom ( kwestia jednego przepisu ),
    * okradanie kasy ZUS ( NFZ ) przez tzw. OFE,
    * bezrobocie faktyczne ok. 15%, emigracja zarobkowa ( faktycznie bezrobotni w kraju ) ok. 15% ( czyli ok. 30% ).

    Jeśli chodzi o wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet i męszczyzn do 67 lat to:
    Zyski dodatkowe dla ZUS z tytułu dł↓ższego płacenia skłądek przez obywateli srednio wynoszą: ok. 15%!?
    Zyski dodatkowe dla ZUS z tytułu ograniczenia liczby uprawnionych do wypłat średnio wynoszą: ok. 25%!?

    Ostatecznie powoduje to zwiększenie wpływów dla ZUS o ok. 30% w stosunku do wypłat ( kradzeież wypłat )!?

    Równocześnie obecnie:
    Z tytułu ulgi ok. 80% w podatku ZUS od tzw. przedsiębiorców ZUS traci ok. 30% swoich należnych dochodów
    ( dla tzw przedsiębiorców - składka ZUS wynosi ok. 6% od uzyskiwanych dochodów,
    dla tzw. zatrudnionych roboli - składka ZUS wynosi ok. 30% od uzyskiwanych dochodów )

    Przykłądowo dla ok. 1000 najbogatszych poloczkow ta ulga wynosi:
    dochody roczne ( np. KULCZYK ) ok. 500mln PLN ( 30% skałdki ZUS ( NFZ ) daje ok. 150mln PLN \/ rocznie i te ulgi są
    skutkiem okradania emerytów i rencistów:
    TYLKO DLA 1000najbogatszych daje to ok. 150mld PLN / rok = ( przez ostanie 20lat = ok. 3BLN PLN = manko w kasie ZUS ( NFZ ) za
    ostatnie ok. 20lat

    Z tytułu funkcjonowania tzw. OFE, obniżają się dochody ZUS o kolejne ok. 30% ( OFE pobiera ok. 10% należnego podatku od dochodów ).

    Czyli wydłużenie wieku emerytalnego do 67lat zamyka się:
    - zwiększeniem wpływów do ZUS o ok.15%
    - zmniejszeniem sumy wypłat dla emerytów o ok.25%.

    Przy równoczesnych obecnych:
    - stratach wpływów do ZUS zpowodu ulgi podatkowej 80% dla tzw. przedsiębiorców o ok. 30%
    - straty wpływów do ZUS z powodu obciążeń wnoszonych przez OFE o ok. 30%,
    - straty wpływów od bezrobotnych w kraju ( bezrobotni w kraju -15% plus emigracja zarobkowa - 15% ).

    Tak, że obecne propozycje RZADOWE co do ZUS należy uznać za kolejny napad na ZUS ( pieniądze społeczeństwa = emerytów i rencistów )!?

    Pierwszego napadu na ZUS dokonano w 1989r, kiedy to utrzymano komunistyczną ulgę w podatku ZUS dla prywaciarzay i przeniesiono na tzw. przedsiębiorców!?
    Drugiego napadu na ZUS dokonano w momencie powołania do życia OFE!?
    Obecnie szykuje się trzecdi napad!?

    Prawdziwa reforma ZUS powinna wyglądać mniej więcej tak:

    1. Wprowadzenie jednolitego liniowego podatku ZUS dla wszystkich dla dochodów
    osiąganych z pracy.
    2. Uzależnienie wielkości wypłat rent i emerytur od wkładu zgromadzonego
    przez obywatela naliczonego uczciwie wg. parytetu złota za ubiegłe lata.
    3. Dokapitalizowanie ZUS w celu pokrycia wkładów obywateli poprzez przekazanie
    wszelkich własności majątkowych państwa ( np. udziałów w spółkach skarbu
    państwa ) do majątku ZUS na pokrycie wkładów ubezpieczonych.
    4. Przyznanie wszystkim ( głównie najuboższym ) ulgi podatkowej w podatku
    stawki ZUS
    { np. we wysokości ok. 50% należnego powszechnego podatku ZUS naliczanego od
    najniższej pensji - kosztem zmniejszenia należnych podatków innych
    np. rozliczanych w rozliczeniu rocznym PIT ).

    Ad. 1. Zrealizowanie zasady powszechnego podatku liniowego ZUS powinno przynieść
    skarbowi państwa dodatkowe dochody wielkości ok. 500mld PLN. Pieniądze te pojawiły
    by się dzięki opodatkowaniu szarej strefy i racjonalizacji stosunków społeczno
    ekonomicznych w kraju!!! Państwo przestałoby okradać obywateli, a obywatele państwo!!!

    Ad. 2. Zrealizowanie tej zasady jest jedynym społecznie sprawiedliwym
    uzasadnionym mechanizmem. Jedynie w celu polepszenia zasad społecznych
    ubezpieczeń rentowo emerytalnych część środków najbogatszych powinna być
    przesunięta dla najbiedniejszych. Spłaszczenie charakterystyk wypłat!!!

    Ad. 3. Zgromadzone wkłady obywateli powinny mieć pokrycie w majątku ZUS. W tym
    celu wszystko co państwowe należy oddać obywatelom poprzez przekazanie majątku
    państwowego ZUS'owi.

    Ad. 4. Wprawdzie wtedy obywatele najubożsi płaciliby stosunkowo niski
    ( tylko ok. 50% należnej stawki podatek ZUS ), ale równocześnie oznaczałoby to
    niski zgromadzony kapitał emerytalny i bardzo niską emeryturę!!!

    Podobnie skonstruowany system posiada np. Szwajcaria!!!
    I dla tego Szwajcaria należy do bogatych nowoczesnych państw ( taki system emerytalny stanowi fundament bogactwa pańsatwa )!?

    Obecnie proszę Was Obywatele o:
    * skierowanie do TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO obecnej uchwalonej ustawy emerytalnej pod kątem zgodności z KONSTYTUCJĄ,
    * skierowanie do Trybunału KONSTYTUCYJNEGO całokształtu obowiązujących obecnie ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych
    - emerytalnych i zdrowotnych,

    Jeśli chcesz coś więcej dowiedzieć się na ten temat - wrzuć do przerglądaarki hasło: jerzy7731


    Obywatelu teraz i Ty możesz poczuć, że niby żyjesz w demokratycznym Państwie i jeśli zgadzasz się z tezami postawionymi powyżej:
    * dołuż swoją cegiełkę do demokracji:
    - skopiuj powyższy tekst i rozpropaguj w internecie,
    - wydrukuj i rozpowszechnij we formie ulotki,
    - poleć znajomym ten komentarz.

    Protestuj aktywnnie przeciwko tak bandyckiemu budżetowi PO!?
    EMERYCI IDZCIE HURMEM PO SWOJE!?

    Odpowiedz
  • baca(2012-10-24 06:48) Zgłoś naruszenie 00

    do-3: maly-podając za rapotem NBP, zadłużenie zagraniczne na koniec kazdego roku w PLN wyniosło:
    1995 - 129 597 mln (SdRP)
    1996 - 136 704 mln
    1997 - 174 658 mln (koalicja AWS/UW)
    1998 - 207 356 mln
    1999 - 271 478 mln
    2000 - 287 800 mln
    2001 - 286 898 mln (koaljcja SLD/PSL)
    2002 - 325 818 mln
    2003 - 401 257 mln
    2004 - 388 567 mln
    2005 - 433 333 mln (koalicja PiS/Samoobrona/LPR)
    2006 - 494 096 mln
    2007 - 568 197 mln (koalicja PO/PSL)
    2008 - 724 896 mln
    2009 - 798 613 mln
    2010 - 940 002 mln
    2011 - 1 095 740 mln

    Liczby mówią same za siebie - zielona wyspa tego oszusta od 3x15 tonie w długach .

    Odpowiedz
  • emeryt(2012-10-24 06:27) Zgłoś naruszenie 00

    Rostkowski zacznij oszczędzać od siebie./nie ma premii,zmniejszyć zarobki,zwolnić biurokratów o 30%.,znieść przywileje itp./odczep się od biednego narodu ty obrzydliwy angliku!!!

    Odpowiedz
  • hitaczi(2012-10-24 06:23) Zgłoś naruszenie 00

    Niby jest tak źle, ani żadna z partii nie myśli na serio o rozmontowaniu socjalizmu. Może PO jako tako, ale nie dlatego że uważają to za słuszne, ale dlatego że jak chcą rządzić dalej to muszą jakoś trzymać toto na powierzchni jeszcze kilka lat. Socjalizm pada a jego najwięksi beneficjenci szykują strajki w obronie swoich przywilejów - co jest nie tak z tym obrazkiem?

    ps. Długiem publicznym na twarz się nie przejmuję - mało to innych miejsc do mieszkania na świecie?

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2012-10-24 04:43) Zgłoś naruszenie 00

    DIAGNOZA:

    Problem budżetu ( MPK, PKS gospodarstw domowych, kolei, wynajmu mieszkania, opłat stałych za mieszkanie, źłobka, szkoły, etc ... ) to problemy następujące:
    =@ problem polityki globalnej wadz gdzie:
    poprzez systematyczne ciągłe obniżanie najniższej ( emerytury ) renty z należnej kwoty ok. 3000PLN zrobiło się ok. 600PLN ( co dlej spowodowało obniżenie należnej średniej pensji ok. 8000PLN do wartości śmieciowej ok. 2000PLN ) co dalej spowodowało ( obniżenie należnych wpływów z podatków do skrabu państwa ( w tym brak pieniędzy na emerytóry ( renty ) = zamknięty krąg @ we formie napędzania kryzyzsu gospodarczego )
    =@ doprowadzenie do sytuacji gdzie podstawowe koszty ( ceny: paliwa, papierosów, energii elektrycznej, etc. ... ( PODATKÓW ) ) zaopatrzeniowe są absurdalnie zbyt wielkie w stosunku do poziomu wynagrodzeń = nie stać ludzi na pokrywanie kosztów nawet elementarnych usług, etc.. = zbliżająca katastrofa finansów państwa z powodu zbyt wysokich aspiracji zarobkowych najbogatszych i schizofrenicznej polityki polegającej na popieraniu pseudo lobbystów najbogatszych
    +@ kreowanie przez wadze przepisami takiej kalkulacji dla firmy MPK gdzie: cena biletu dla jednej osoby w autobusie ( gdzxie równoczeniś powinno się przewozić ok 20 osób ( cena dzielona przez 20 ) jest porównywalna z ceną taksówki gdzie przewozi się jedną osobę = etc. ( np. samochód osobowy ) = chore schizofreniczne kalkulacje ekonomiczne firm wynikające z organizacji i przepisów państwa!?

    PROGNOZA:
    Utrzymanie się takich dalszych trendów polityczno gospodarczych ( a co jest zapisane i zawarte w obecnej propozycji budżetu PO ) w najbliższym czasie doprowadzi do zapaści ( rozpadu ) systemu gospodarczego państwa i politycznego państwa ( zamieszki + wieszanie na suchych gałęziach madrych )!?

    RECEPTA:
    Jak naj szybciej wprowadzić wymagalne obecnie reformy państwa ( i to do końca roku )!?
    Inaczej GRUDZIEN br ( ewentualnie LUTU pr ) mogą być bardzo gorące!?
    MIECZ DOMOKLESA JUZ SIE ZBLIZA DO SZYI MAGDRYCH!?

    Problem obecny polega na tym, że:
    !@ tusk, rostowski proponują ( opierają ) finase państwa na bilansie finassów państwa poprzez drastyczne ograniczanie dochdodów ludności ( w sytuacji gdy ( z powodu ) ZUS ( NFZ ) są faktycznie już bankrutami ( niwypłacalne państwo )) = TOTALNA KATASTROFA FINANSOW PANSTWA.
    !@ opozycja ( kaczyński ) nie przedsyawiają ( poza demagogivcznym BLE BLE ) praktycznie rzadnej konstruktywnej realnej ALTERNATYWY NAPRAWY FINASNSOW PANSTWA ( = ZDROWY PROJEKT BUDZETU ).
    $ Jeśli chcesz dowiedzieć się coś więcej na tematy: jak i dlaczego i w jaki sposób powinien być skonstruowany budżet wrzuć do przeglądarki hasło: jerzy7731 ( i poczytaj - podyskutuj )!?

    Odpowiedz
  • Patryjota(2012-10-24 01:33) Zgłoś naruszenie 00

    Zlodzieje i tyle.Niech opozycja cala glosuje za odzrzuceniem ustawy budzetowej i niech rozwiaza ten chory sejm.Precz z PO i Rostowskim.Powinni odpowiadac przed trybunalem Stanu za zbrodnie na Polsce i Polakach a kara to Publiczna egzekucja dla przestrogi innych zlodzieji i cwaniakow.

    Odpowiedz
  • zabrac mu zielona karte by nie uciekl(2012-10-24 00:40) Zgłoś naruszenie 00

    gargamel nie ma za grosz wstydu. żeby takie kocopoły walić ludziom prosto w oczy.

    Odpowiedz
  • ALA(2012-10-23 23:02) Zgłoś naruszenie 00

    szkoda czasu na sluchanie tego idioty ,on poprostu sie gubi w tym co mowi ,czas na zmiany ,plyta sie wyczerpala

    Odpowiedz
  • oskizacofany(2012-10-23 22:58) Zgłoś naruszenie 00

    30 lat roboty i dowiaduję się, że dorobiłem się 60 tys długu, który musiano zaciągnąć, żeby Polska była Polską. Do tego żona i 2 dzieci... Żeby dostąpić zaszczytu mieszkania w tym biednym i kochającym obywateli kraju, naraziłem go na 240 tys zł strat. Dłużej już chyba nie zniosę tego brzemienia i wyjadę gdzieś na zachód. Nie chcę być już tutaj adresatem nadludzkich starań naszych rządów i źródłem ciągłych strat dla mojego narodu. Słyszałem, że tam zarabia się w euro i pracując w sklepie - można kupić sobie mercedesa. Widocznie tam nie dbają tak o ludzi, więc pozwalają im sobie więcej zatrzymać z wypłaty, żeby sami o siebie zadbali. No i nie ponoszą takich kosztów jak u nas więc obywatele nie są dla nich ciężarem. No to w drogę. Pa ! Przyjadę Was odwiedzić mercem, ale dopiero za pół roku bo wcześniej jako sprzedawca nie dorobię się. Ale mój kochany kraj zaoszczędzi dalsze 240 tysiaków ! Jestem chyba patriotą !

    Odpowiedz
  • redas(2012-10-23 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    Zaraz a kto to obiecywał 800 miliardów ???

    Odpowiedz
  • klasa(2012-10-23 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Za jedną pensie polityka można wyżywić 120 osób

    Odpowiedz
  • Polak(2012-10-23 20:48) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ten rząd jest naprawdę PO...y> Pan Minister od siedmiu boleści jest tylko od podnoszenia podatków. Ludzie plują a ON udaje że deszcz pada. Dlaczego jest tak dobrze dla POwczyków, skoro jest tak źle dla Narodu Polskiego?

    Odpowiedz
  • dziky(2012-10-23 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    Służba cywilna pamięta.

    Odpowiedz
  • jerry(2012-10-23 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    za pół pensji ministra Rostowskiego podpowiem premierowi skąd wziąć dodatkowe pieniądze do budżetu.Oferta jest poważna.I nie będzie trzeba oszczędzać na najbiedniejszych ani grabić najbogatszych.

    Odpowiedz
  • Stanczyk(2012-10-23 19:52) Zgłoś naruszenie 00

    Ciesze się, ze coraz więcej ludzi w Polsce przejrzało na oczy. ONI chcą walczyć z kryzysem kosztem najsłabszych i najbiedniejszych. Ale spróbujcie zapytać ich o diety, dodatki, premie- na to pieniądze zawsze się znajda. Władza i urzędy wyżywią się same. Zwykli ludzie, którym karzą ponownie zacisnąć pasa już nie. Obecna polityka prowadzona przez rzad jest antyspołeczna.

    Odpowiedz
  • Kris(2012-10-23 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    A może tak zaczęli by ciąć wydatki od siebie darmozjady jedne ale ich to nie dotyczy nie po to pchali się na stołki. Brak słów.

    Odpowiedz
  • maly(2012-10-23 18:25) Zgłoś naruszenie 00

    Już nie mogę patrzeć na tych bandziorów

    Odpowiedz
  • An(2012-10-23 18:06) Zgłoś naruszenie 00

    Wielka ,wielka obłuda!i brak nadzieji,czy w końcu ktoś tę gehenę przerwie?

    Odpowiedz