Portal znajdujący się pod adresem: http://globalrecalls.oecd.org, ma na celu promocję i poprawę bezpieczeństwa produktów. OECD szacuje, że wypadki śmierci i okaleczenia, do których dochodzi z powodu użytkowania niebezpiecznych artykułów, kosztują ponad 1 bilion dolarów rocznie!

Konsumenci będą mogli sprawdzić, czy produkty takie, jak na przykład butelka dla niemowląt lub rower, które zamierzają kupić w sklepie lub w sieci nie zostały już wycofane ze sprzedaży w innym kraju. Przedsiębiorcy, tacy jak importerzy czy detaliści, będą mogli szybko zareagować i wycofać produkty, gdy tylko pojawią się podejrzenia co do ich bezpieczeństwa.

Portal może także przyczynić się do lepszej koordynacji współpracy między regulatorami i rządami, gwarantując szybkie usunięcie niebezpiecznych produktów ze sprzedaży i wdrożenia odpowiednich działań.

W krajach Unii Europejskiej już od 2004 roku działa system szybkiego powiadamiania o niebezpiecznych artykułach przemysłowych (Rapid Alert System for Non-Food Products - RAPEX), Lista podejrzanych produktów jest aktualizowana co tydzień i ukazuje się na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex. W 2011 roku na liście pojawiły się 1803 notyfikacje, w tym roku mamy już powiadomienia o 1578 niebezpiecznych produktach.

Pierwsze informacje na portalu OECD pochodzą głównie z unijnego systemu RAPEX. Zdecydowana większość zakwestionowanych artykułów to zabawki i urządzenia elektryczne produkcji chińskiej.