"Wiele mówiliśmy o perspektywie strefy euro, czy coś jej zagraża, czy nie, o tym, czy Polska może być w strefie wspólnej waluty, jak te procesy makroekonomiczne mogą się kształtować. I to jest wiedza do wykorzystania praktycznego" - powiedział Miller dziennikarzom po spotkaniu.

Belka - jak mówił Miller - zapewnił podczas spotkania, że sytuacja polskiego złotego i polskiej gospodarki jest "niezła, a nawet może więcej niż niezła".

"Bardzo mnie cieszy, iż pan prezes Belka uważa, że strefa euro, mimo różnych perturbacji, się nie rozpadnie i że proces integracji europejskiej będzie postępował. To jest również i mój pogląd, ale dobrze go usłyszeć z ust tak kompetentnych, jak prezesa NBP" - podkreślił lider Sojuszu.

Belka dobrze ocenił zarówno spotkanie z PiS, które odbyło się we wtorek w południe, jak i to, z politykami Sojuszu.

"Jest cała masa spraw, które Polski dotyczą, a które wykraczają poza nasze opłotki. To dotyczy zarówno dyskusji, które się odbywają w strefie euro, w UE, jak i na świecie. One mają bezpośredni wpływ na to, co się w Polsce dzieje i rozmawialiśmy na ten temat" - powiedział szef NBP dziennikarzom po spotkaniu z politykami Sojuszu.

Jak dodał, dyskusja dotyczyła głównie problemów strefy euro. "Tego, co znaczą propozycje Unii Bankowej, wspólnego nadzoru, wspólnego budżetu dla strefy euro. Niewiele wiemy tak naprawdę na ten temat, więc trochę żeśmy sobie podyskutowali o różnych scenariuszach, trochę pospekulowali we własnym gronie" - zaznaczył Belka.

Według niego temat zapowiedzi z piątkowego tzw. drugiego expose premiera Donalda Tuska pojawił się, ale jako "marginalny".

Belka nie wykluczył spotkań z innymi klubami parlamentarnymi, jeśli otrzyma zaproszenia. "Jak tylko dostanę zaproszenie, to chętnie, zresztą nie wykluczam, że takie spotkania mogą się powtórzyć z tymi samymi klubami" - powiedział.

W opublikowanym na stronie internetowej NBP komunikacie podano, że w czasie spotkań z PiS i SLD Belka omówił sytuację makroekonomiczną i perspektywy polskiej gospodarki w kontekście kryzysu w strefie euro oraz zaburzeń na globalnych rynkach finansowych. "Prezes NBP przybliżył także posłom punkt widzenia banku centralnego na temat polityki gospodarczej Polski, a także poruszył kwestie związane z prowadzeniem polityki pieniężnej" - podkreślono.

Na początku wtorkowego spotkania, w części otwartej dla mediów Miller mówił, że zaprosił prezesa NBP, by ten "zechciał podzielić się swoją wiedzą związaną zwłaszcza z sytuacją finansową Europy i świata".

Miller przypomniał też, Belka to były premier, dwukrotny wicepremier i minister finansów. "Był i jest konsultantem instytucji międzynarodowych, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy" - podkreślił lider Sojuszu.

Szef SLD powiedział też, że Belka - w jego rządzie - był autorem strategii "1,2,3 proc. PKB". Chodziło o tempo rozwoju polskiej gospodarki. "Co więcej, ta strategia została wykonana i nawet 5-procentowy wzrost został przekroczony. Dzisiaj możemy tylko marzyć o tym, żeby polska gospodarka rozwijała się w tempie ponad 5 proc. PKB" - zaznaczył Miller.

Jak ocenił, zakładany przez rząd Donalda Tuska wzrost gospodarczy 2,2 proc. PKB jest "daleko poniżej naszych ambicji i możliwości". "Na tym poziomie mogą się rozwijać kraje bogate, ale biedne - takie, jak Polska muszą się rozwijać znacznie szybciej, żeby skracać dystans między nami, a wyżej rozwiniętymi krajami Zachodu" - powiedział lider SLD.

W spotkaniu, które było zamknięte dla mediów, uczestniczył też członek zarządu NBP Andrzej Raczko. Wcześniej we wtorek Belka spotkał się też z klubem PiS.

"W czerwcu 2010 r. po zaprzysiężeniu w Sejmie prezes NBP prof. Marek Belka zadeklarował, że jest gotów do dialogu na temat polityki gospodarczej na forum parlamentu. Przyjęcie przez prezesa NBP zaproszenia na oba dzisiejsze spotkania, jak i wcześniejsze wizyty na forum sejmowej Komisji Finansów Publicznych, należy traktować jako realizację tej zapowiedzi" - podkreślono w komunikacie NBP.