Mazowiecki oddział GDDKiA rozpoczął wypłać zaliczki dla przedsiębiorców poszkodowanych przy budowie dróg - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken. Na razie pieniądze trafiły do czterech firm.

"Pierwsze dyspozycje wypłat zostały złożone w poniedziałek, a dziś pierwszych czterech przedsiębiorców powinno już mieć pieniądze na kontach" - powiedziała PAP Nelken. Wartość wypłat dla czterech firm, które nie otrzymały zapłaty od DSS, wynosi łącznie 1,7 mln zł.

Jak wyjaśniła rzeczniczka, w warszawskim oddziale GDDKiA trwa analiza wniosków kolejnych przedsiębiorców. W sumie o pieniądze ubiega się 95 firm. Łączna wartość roszczeń przekracza 50 mln zł.

"Do tej pory, w skali całego kraju, otrzymaliśmy od przedsiębiorców 768 wniosków na łączną kwotę 338,5 mln zł" - poinformowała Nelken. Na początku sierpnia br. GDDKiA wstępnie szacowała, że na zrealizowanie płatności wobec usługodawców i dostawców potrzeba ok. 200 mln zł.

Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie jest drugim po oddziale w Krakowie, który zaczął wypłacać pieniądze poszkodowanym przy budowie dróg firmom. Niezapłacone przez wykonawców wynagrodzenia za wykonane przez firmy podwykonawcze prace i usługi są wypłacane na podstawie specustawy, uchwalonej latem przez Sejm.

Zgodnie z ustawą z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, poszkodowani przedsiębiorcy mogą się zwrócić o wypłatę pieniędzy do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad, który z kolei będzie dochodził pieniędzy od wykonawców, którzy nie zapłacili. Pieniądze wypłacane poszkodowanym firmom pochodzą z Krajowego Funduszu Drogowego.