Korzystny stosunek ceny do jakości oraz mobilność i elastyczność firm to główne elementy, dzięki którym meble produkowane w Polsce są chętnie kupowane za granicą. Światowym liderem staje się polski sektor mebli tapicerowanych.

W środę w Łodzi odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono pierwszy w Polsce raport dot. branży mebli tapicerowanych, foteli samochodowych i lotniczych oraz materaców.

Polska czwartym eksporterem mebli na świecie

"Jesteśmy czwartym eksporterem mebli na świecie. W tej branży ustępujemy jedynie USA, Włochom i Chinom. Ogromny udział w tym sukcesie zawdzięczamy firmom produkującym meble tapicerowane, fotele samochodowe i lotnicze oraz materace. Firmy te w 2011 r. wygenerowały prawie połowę zysków całej branży meblarskiej w Polsce" - poinformowała Anna Melania Raniewicz z firmy Abacorp, która przygotowała raport.

Wynika z niego, że w 2011 r. wartość wyprodukowanych w Polsce i sprzedanych mebli tapicerowanych, foteli samochodowych i lotniczych oraz materaców wyniosła ponad 12,4 mld zł (całej branży meblarskiej - 25,9 mld zł).

"W omawianej branży Polska rozwija się aktualnie prawie pięć razy szybciej niż Unia Europejska. Naszą specjalnością stały się tzw. meble tapicerowane przekształcane w miejsca do spania. W 2011 r. blisko połowa z 5,5 mln dostępnych w UE rozkładanych kanap, sof i foteli została wyprodukowana w Polsce" - wyjaśniła Raniewicz.

Raport będzie szczegółowo omawiany podczas konferencji projektantów, producentów i dystrybutorów mebli tapicerowanych ProMaTap, która pod koniec września odbędzie się w Łodzi. Podczas obrad poruszony ma być m.in. temat różnic w cenie sprzedaży mebli polskich i zagranicznych.

"Europejski producent w 2011 r. otrzymywał średnio 147 euro za sztukę wyprodukowanego mebla. W Polsce było to 96 euro. W trakcie konferencji będziemy m.in. zastanawiać się nad tym, skąd ta dysproporcja, która nie znajduje odzwierciedlenia w jakości polskich mebli" - powiedziała Raniewicz.