Hiszpania rozważa zwrócenie się o pomoc z programu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny, ale nie planuje poproszenia o pełny program ratunkowy - powiedział hiszpański premier Mariano Rajoy, cytowany w środę przez fińskie gazety.

Rajoy oświadczył, że nie ma nic przeciwko monitorowaniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy spełniania przez Hiszpanię warunków pomocy.

"MFW już monitoruje naszą gospodarkę" - powiedział hiszpański premier gazecie "Helsingin Sanomat" we wtorek, podczas wizyty szefa rządu Finlandii Jyrki Katainena w Madrycie.

Hiszpania myśli tylko o ograniczonej opcji pomocy

Rajoy podkreślił, że liczy na wzrost gospodarczy, a oprócz tego "jedyną opcją", jaką bierze pod uwagę, jest skorzystanie z programu EBC, zwanego Outright Monetary Transactions (OMT - bezpośrednie transakcje monetarne). "Jest absolutnie wykluczone, byśmy poprosili o program ratunkowy dla całego kraju" - powiedział fińskiej gazecie gospodarczej "Kauppalehti". Agencja Reutera wskazuje, że warunki takiej pomocy byłyby łagodniejsze niż w przypadku pełnego programu ratunkowego, jakim objęta jest Grecja, Portugalia i Irlandia.

Ograniczona pomoc, ograniczone warunki

Hiszpański premier zapowiedział, że jego rząd uważnie przestudiuje warunki skorzystania z programu EBC, ale dodał, że nie pozwoli na ingerowanie w budżet. "Jestem przygotowany na redukcję deficytu. Ale inni nie mogą decydować o tym, jak ten deficyt będzie redukowany" - oświadczył.

Hiszpania nie chce obniżać emerytur

W poniedziałek Rajoy mówił w wywiadzie telewizyjnym, że nie będzie obniżał emerytur. Jak odnotowuje Reuters, wielu ekonomistów uważa, że obniżka kosztów systemu emerytalnego będzie zapewne jednym z warunków każdego programu pomocowego.

EBC ogłosił 6 września, że w ramach walki z kryzysem i ratowania wspólnej waluty będzie bez ograniczeń ilościowych skupował na rynku wtórnym krajowe obligacje krótkoterminowe (o terminie zapadalności do trzech lat). Ma to służyć obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów takich państw, jak Hiszpania czy Włochy, i poprawić sytuację całej strefy euro.

Program skupu obligacji będzie dostępny tylko dla tych państw, które same zwrócą się do EBC z prośbą o jego wdrożenie. Ponadto warunkiem skorzystania z tego programu jest zwrócenie się najpierw przez dany kraj o jeden z programów ratunkowych strefy euro, czyli EFSF lub jego następcę EMS. To oznacza zobowiązanie się rządów ratowanych państw do wprowadzenia reform i poddania kontroli kredytodawców.