Watykan wynajął specjalistę - byłego naczelnego eksperta Liechtensteinu od walki z praniem brudnych pieniędzy - który ma pomóc Stolicy Apostolskiej w utrzymaniu międzynarodowych standardów przejrzystości finansowej.

40-letni Rene Bruelhart, szwajcarski prawnik z Fryburga, został mianowany konsultantem do "wszelkich spraw związanych z walką z praniem pieniędzy i walką z finansowaniem terroryzmu" - głosi opublikowany we wtorek komunikat.

Watykan podał w nim, że Bruelharta zatrudniono w ramach podjętego przez Stolicę Apostolską "wyraźnego zobowiązania" w odpowiedzi na raport Komitetu Moneyval z 18 lipca. Komitet Moneyval to instytucja Rady Europy oceniająca systemy walki z praniem brudnych pieniędzy i walki z finansowaniem terroryzmu.

Raport Moneyval wskazał na poważne niedopatrzenia banku watykańskiego Istituto per le Opere di Religione (IOR), który na przestrzeni lat był zamieszany w kilka skandali.

Bruelhart przez osiem lat był w Liechtensteinie dyrektorem jednostki wywiadu finansowego (Financial Intelligence Units - FIU) zbierającej i analizującej informacje o podejrzanej lub nietypowej działalności finansowej, wykorzystywane przez policję do walki z praniem pieniędzy, przestępczością zorganizowaną i finansowaniem terroryzmu. Był też wiceprezesem Egmont Group zrzeszającej jednostki wywiadu finansowego z różnych krajów.

Komitet Moneyval, który pozytywnie ocenił większość obowiązujących w Watykanie zasad walki z praniem brudnych pieniędzy, skrytykował zarządzanie IOR i zdecydowanie zalecił powołanie niezależnego nadzoru oraz stosowanie "właściwych kryteriów" wobec jego kadry kierowniczej.

Krytyce poddano też wprowadzony niedawno w Watykanie system nadzoru nad wszelkimi transakcjami, czym zajmuje się nowy urząd ds. informacji finansowej. Dotychczasowe rezultaty jego działalności uznano za "skromne".

Raport Moneyval wzywał Stolicę Apostolską do "wzmocnienia czujności" wobec ewentualnych przypadków prania pieniędzy. Przyznano w nim, że wprowadzając nowe przepisy, zgodne z zasadami obowiązującymi w prawie międzynarodowym, Watykan pokonał "długą drogę w dość krótkim czasie". Jednak system walki z procederami musi być skuteczniejszy - oceniono.