Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zadeklarował w sobotę, że jako pełnoprawny członek Światowej Organizacji Handlu (WTO) jego kraj będzie zabiegać o przyjęcie bardziej liberalnych reguł i mechanizmów handlu. Putin zapowiedział to we Władywostoku, na rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdzie trwa szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC).

APEC to luźna struktura stawiająca sobie za cel ściślejszą integrację gospodarczą w regionie.

Prezydent Rosji oświadczył, że "centralnym zadaniem jest wspólne przeciwdziałanie protekcjonizmowi". "We wszystkich jego formach - tak tradycyjnych, jak i nowych" - dodał. Według Putina państwa powinny kierować się "fundamentalnymi zasadami otwartości rynku i wolności handlu".

Pod nieobecność prezydenta USA Baracka Obamy, który nie przyjechał do Władywostoku z powodu trwającej w Stanach Zjednoczonych kampanii wyborczej, w jednej z głównych ról występuje tam także chiński przywódca Hu Jintao. Zapewnił on zebranych, że Chiny będą dążyć do podtrzymania wzrostu gospodarczego.

Przy okazji szczytu odbywają się też rozmowy dwustronne

Przyznając, że jego kraj czuje silną presję w związku z turbulencjami w gospodarce światowej, Hu Jintao oznajmił, że władze w Pekinie będą kontynuowały aktywną politykę podatkową i walutową. Zapowiedział też, że rząd ChRL uczyni wszystko, co możliwe dla podtrzymania stabilności chińskiej gospodarki.

Głównymi tematami spotkania, w którym uczestniczą liderzy 21 krajów i ponad 500 biznesmenów, są sprawy integracji regionalnej, problemy transportu i logistyki, kwestie liberalizacji handlu i inwestycji, a także zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego.

W niedzielę będą oni dyskutować również o procesach zachodzących w gospodarce globalnej. W charakterze specjalnego gościa wystąpi szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

Przy okazji szczytu odbywają się też rozmowy dwustronne. Putin konferował już m.in. z Hu Jintato oraz premierami Japonii i Kanady - Yoshihiko Nodą i Stephenem Harperem. Spotkał się także ze stojącą na czele delegacji USA sekretarz stanu Hillary Clinton.