Rosyjski Gazprom wstrzyma na 40 godzin przesyłanie gazu rurociągiem Jamał-Europa ze względu na prace remontowe i profilaktyczne - poinformowały w poniedziałek rosyjskie media. PGNiG zapewniło PAP, że polscy odbiorcy otrzymają dostawy gazu zgodnie z zamówieniami.

Rosyjskie media powołały się na komunikat koncernu. Rurociąg przestanie funkcjonować na prawie dwie doby od wtorku, poczynając od godz. 10 czasu moskiewskiego (godz. 8 w Polsce). W tym czasie potrzeby odbiorców mają być zaspokajane poprzez zwiększone dostawy gazociągiem Nord Stream.

Gazprom oświadczył, że przeprowadzenie prac remontowych na gazociągu Jamał-Europa było uzgodnione ze wszystkimi stronami pod koniec 2011 roku. Prace mają być prowadzone równocześnie na terytorium Rosji i Polski.

Rzeczniczka prasowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Joanna Zakrzewska powiedziała PAP, że Gazprom poinformował PGNiG o terminie planowanych prac konserwacyjnych i przerwie w dostawach w punkcie Kondratki pod koniec czerwca.

"Tego typu prace konserwacyjne odbywają się co roku. Na pozostałych punktach gaz z kierunku wschodniego będzie odbierany na zaplanowanym poziomie. Wszyscy odbiorcy PGNiG otrzymają dostawy gazu zgodnie z zamówieniami" - zapewniła rzeczniczka.