Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną dzięki informacjom płynącym z banków centralnych Chin i USA - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.675,75 USD za tonę, po wzroście o 0,9 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień w transakcjach elektronicznych podrożał o 0,8 proc. i jest wyceniany po 3,488 USD.

Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na grudzień zdrożała o 0,6 proc. do 55.680 juanów (8.764 USD).

Z opublikowanego w środę wieczorem raportu z ostatniego posiedzenia FOMC wynika, że wielu członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) na sierpniowym posiedzeniu było zdania, że dodatkowa stymulacja monetarna gospodarki amerykańskiej będzie prawdopodobnie niedługo potrzebna, jeśli nie pojawią się widoczne oznaki przyspieszenia wzrostu gospodarczego w USA.

W środę prezes chińskiego banku centralnego poinformował, że możliwe są dalsze dostosowania poziomu stóp procentowych i rezerwy obowiązkowej.

"Te informacje pomogły miedzi wybić się z przedziału cenowego, w którym znajdowała się od kilku tygodni" - ocenił Xiong Dabiao, analityk Minimetals Futures Co. z Szanghaju.