Według opublikowanego w środę rankingu magazynu "Forbes" najbardziej wpływową kobietą świata wciąż jest kanclerz Niemiec Angela Merkel. Tuż za nią plasują się: amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton oraz prezydent Brazylii Dilma Rousseff.

Wśród 100 kobiet, których nazwiska wymieniono w zestawieniu, większość stanowią Amerykanki. W rankingu znalazło się tylko 11 Europejek; nie ma wśród nich żadnej Polki.

Hillary Clinton / Bloomberg / Ramin Talaie

Już drugi rok z rzędu i po raz piąty w ciągu sześciu lat najbardziej wpływową kobietą na świecie okrzyknięto 58-letnią Merkel. "Forbes" nazywa ją "Żelazną Damą" Europy i "główną rozgrywającą w kryzysie w strefie euro, który wciąż zagraża rynkom" finansowym. Merkel nie tylko obiecuje, że zrobi wszystko co w jej mocy, by nie dopuścić do rozpadu eurolandu, ale też wzywa zagranicznych polityków do podpisania nowego porozumienia klimatycznego, które zastąpiłoby protokół z Kioto - podkreśla "Forbes".

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff. / Bloomberg / Ed Jones

O 64-letniej Clinton, która uplasowała się na 2. miejscu, magazyn pisze, że był to dla niej "wspaniały rok", i przypomina, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy szefowa amerykańskiej dyplomacji odwiedziła 42 kraje. Choć jej kadencja dobiega końca, zwolennicy Clinton liczą na to, że w 2016 r. stanie ona do walki o fotel prezydencki - zauważa "Forbes".

Z kolei zajmującą 3. miejsce prezydent Brazylii amerykański magazyn chwali za wprowadzanie agresywnych programów mających na celu zwiększenie PKB kraju, m.in. poprzez walkę z biedą i ułatwianie dostępu do edukacji. Magazyn przypomina, że Rousseff cieszy się prawie 80-procentowym poparciem i najpewniej w 2014 r. zostanie wybrana na drugą czteroletnią kadencję.

Najbardziej wpływowe kobiety zajmują się biznesem, polityką, modą. Wiele z nich pracuje w mediach czy też firmach technologicznych lub prowadzi organizacje charytatywne.

Najmłodszą kobietą w rankingu jest 26-letnia Lady Gaga (14. pozycja), a najstarszą - królowa Elżbieta II (26. pozycja).

Poniżej przedstawiamy pierwszą dziesiątkę najbardziej wpływowych kobiet według "Forbesa":

1. Angela Merkel (kanclerz Niemiec) 2. Hillary Clinton (amerykańska sekretarz stanu) 3. Dilma Rousseff (prezydent Brazylii) 4. Melinda Gates (wiceszefowa Bill & Melinda Gates Foundation) 5. Jill Abramson (szefowa redakcji "New York Timesa" 6. Sonia Gandhi (przewodnicząca Indyjskiego Kongresu Narodowego) 7. Michella Obama (Pierwsza Dama USA) 8. Christine Lagarde (dyrektor generalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego) 9. Janet Napolitano (amerykańska sekretarz ds. bezpieczeństwa narodowego) 10. Sheryl Sandberg (członkini zarządu Facebooka).