Narodowy Bank Polski wprowadził we wtorek do obiegu monetę dwuzłotową ze stopu Nordic Gold upamiętniającą okręt podwodny "Orzeł". Jest to druga moneta nowej serii monet okolicznościowych zatytułowanej "Polskie okręty" - poinformował bank w komunikacie.

Głównym motywem graficznym rewersu monety jest wizerunek płynącego po morzu ORP "Orzeł", okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej. "Rewers monety zaprojektował Andrzej Nowakowski, a tradycyjny awers z orłem - Ewa Tyc-Karpińska" - czytamy w komunikacie.

Moneta została wybita w nakładzie 800 tys. sztuk. Jak poinformował bank, od wtorku dwuzłotówkę można kupić po cenie nominalnej w kasach oddziałów okręgowych NBP.

Polski okręt podwodny "Orzeł" został zbudowany ze składek społeczeństwa w stoczni w Vlissingen. Chrzest i wodowanie okrętu odbyło się 15 stycznia 1938 r., a matką chrzestną została Jadwiga Sosnkowska, żona gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.

Reklama

We wrześniu 1939 r. "Orzeł" brał udział w obronie Wybrzeża, następnie został "internowany" w Tallinnie, skąd zdołał się wydostać i przedrzeć się do Wielkiej Brytanii. Zaginął podczas patrolu na przełomie maja i czerwca 1940 r. Wraz z okrętem zginęło 6 oficerów, podchorąży oraz 53 podoficerów i marynarzy. Przyczyna i miejsce jego zatonięcia są nadal nieznane. Przyjęto, że "Orzeł" zatonął 7 czerwca po wpłynięciu na niemieckie miny.