Brytyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe Prudential przygotowuje się do uruchomienia operacji w Polsce w ramach planów ekspansji poza tradycyjne rynki w Wielkiej Brytanii, USA i wschodniej Azji - donosi sobotni "Financial Times".

Prudential (Pru) ma w planach sprzedaż polis ubezpieczeniowych na życie i czeka na decyzję regulatora polskiego rynku - pisze gazeta, przypominając, że ubezpieczyciel działał w Polsce przed wojną, a jego aktywa zostały przejęte przez Niemców w 1939 r.

Firma wycofała się z zachodnioeuropejskiego rynku w 2002 roku, sprzedając oddział w Niemczech i wstrzymując wydawanie nowych polis ubezpieczeniowych we Francji rok później. Zamiast Europy Pru obrało strategię ekspansji na szybko rosnących rynkach Azji.

"Na obecnym etapie ambicje Pru na europejskim rynku ograniczają się do Polski, gdzie ubezpieczyciel liczy, że skorzysta na tempie wzrostu gospodarki, prognozowanym na 4 proc. rocznie do 2015 roku" - napisał "FT".

Największymi konkurentami Prudentiala w Polsce byłyby Aviva, Aegon i PZU.

"Sądzimy, że Polska oferuje możliwości najlepiej współgrające z tymi aspektami działalności, w których jesteśmy mocni zarówno pod względem produktu, jak i dystrybucji" - podał Prudential w oświadczeniu przekazanym "FT".

"Jesteśmy zainteresowani obecnością na polskim rynku ubezpieczeń na życie" - dodała firma.