Spółka Amber Gold nie ma technicznej możliwości wypłaty pieniędzy z depozytów swoich klientów - poinformował w piątek prezes Marcin Plichta. Zapowiedział też pozew do prokuratury przeciwko KNF, która - jego zdaniem - przekroczyła swoje uprawnienia.

"Amber Gold na chwilę obecną nie ma żadnego rachunku bankowego, z którego mogłaby wypłacać jakiekolwiek środki. Jej sytuacja - oprócz tego, że nie ma rachunku bankowego - jest na tyle stabilna i na tyle rzeczowa, że jesteśmy w stanie wypłacić wszystkim pieniądze na ich środki, z tym że nie mamy fizycznej możliwości" - wyjaśnił w TVP Info Plichta.

Firma nie ma już żadnego konta bankowego

Jak powiedział, pieniądze klientów są zablokowane, np. na rachunku technicznym w banku. Bank - mówił Plichta - wypłaci spółce pieniądze dopiero w momencie, kiedy ta wskaże nowy numer konta. "Żaden polski bank nie chce nam otworzyć rachunku" - podkreślił.

Prezes Amber Gold twierdzi, że firma przygotowuje się do sprzedaży złota

"Przygotowujemy się do sprzedaży złota, które jest zabezpieczeniem lokat, żeby móc wypłacić klientom środki w takiej wysokości, w jakiej zostało to umówione. Do tego, tak jak państwo wiecie, posiadamy gotówkę, która (...) do poniedziałku zostanie odblokowana i spółka posiada także bardzo duży zasób majątku trwałego, który w momencie likwidacji spółki także będzie sprzedawany" - zapewnił.

Wszystkiemu winna KNF

Jego zdaniem problemy wiążą się z tym, że Komisja Nadzoru Finansowego umieściła Amber Gold na liście ostrzeżeń publicznych, ponieważ ma wątpliwości, czy spółka nie wykonuje czynności bankowych bez licencji. "Komisja Nadzoru Finansowego wydaje wyroki zamiast sądu, przekracza swoje uprawnienia, co dzisiaj zostanie zgłoszone do prokuratury" - powiedział.

KNF odpowiada: Nie nadzorujemy, ostrzegamy, sprawa w prokuraturze

Odnosząc się do oskarżeń Amber Gold, że KNF przekracza swoje uprawnienia i ponosi winę za powstałe problemy spółki, Komisja poinformowała w piątek PAP, że skierowała ogólne pismo do podmiotów nadzorowanych z sektora bankowego. "Zwrócono w nim m.in. uwagę, że współpraca banków z podmiotami umieszczonymi w zakładce "Ostrzeżenia publiczne" na stronie internetowej KNF może mieć wpływ na poziom ryzyka reputacyjnego banku. Zgodnie z przepisami bank ma obowiązek uwzględniania ryzyka reputacji w swojej działalności" - wyjaśniła KNF.

KNF wskazała, że w 2009 r. złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Amber Gold do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku. Postępowanie to prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Łukasz Dajnowicz z biura prasowego KNF powiedział w piątek PAP, że komisja nie nadzoruje działalności Amber Gold, a osoby, które czują się poszkodowane przez tę firmę, powinny zgłaszać się do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Prokuratura: postępowanie w sprawie prowadzenia tzw. działalności bankowej bez stosownego zezwolenia

Prokuratura prowadzi postępowanie pod kątem popełnienia ewentualnego przestępstwa z art. 171 ustęp 1 prawa bankowego, czyli prowadzenie tzw. działalności bankowej bez stosownego zezwolenia, za co grozi do 5 mln zł grzywny i do trzech lat więzienia.

Jak poinformował w piątek PAP Adam Borzyszkowski z gdańskiej prokuratury, do śledczych oraz funkcjonariuszy ABW, zgłosiło się w ostatnich dniach co najmniej czterech klientów Amber Gold uskarżających się na to, że firma nie wypłaciła im pieniędzy z lokat. Borzyszkowski wyjaśnił, że trwają przesłuchania, w ramach których m.in. ustalane jest, czy zgłoszenia są zasadne, w tym czy np. minął już ostateczny termin, w którym - zgodnie z regulaminem - firma powinna wypłacić środki. Część zgłoszeń pochodzi spoza Gdańska i przesłuchania prowadzone są w różnych regionach kraju.

Plichta odpowiada prokuraturze

W oświadczeniu wysłanym w piątek po południu Plichta poinformował, że spółka Amber Gold złożyła w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

"Według ustaleń poczynionych przez spółkę i w toku rozmów z podmiotami współpracującymi możemy stanowczo stwierdzić, że rzecznik prasowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska skłamała podając, jakoby ABW prowadziła jakiekolwiek czynności dopiero od lipca 2012 r. i to pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku" - wyjaśnił prezes Amber Gold.

Plichta wyjaśnił, że już na początku czerwca 2012 r. agenci ABW rozmawiali z kontrahentami Amber Gold dopytując się o warunki współpracy. "Czyli rozpoczęcie akcji pod kryptonimem Ikar było dużo wcześniej i było prowadzone przez zupełnie inną delegaturę niż gdańską. (W) sytuacji, którą dzisiaj komentowała rzecznik ABW, pojawia się także kolejna nieścisłość, gdyż dopóki dokument nie zostanie odtajniony, żaden z funkcjonariuszy ABW nie może potwierdzić jego istnienia, gdyż złamałby klauzulę tajności. Tak więc rzecznik świadomie może wprowadzać w błąd opinię publiczną o stanie faktycznym istnienia takiej notatki" - napisał w oświadczeniu szef spółki Amber Gold.

Prezes Amber Gold złożył też do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku doniesienie na Komisję Nadzoru Finansowego. W piśmie do prokuratury Plichta zarzucił m.in. KNF, że ta "skierowała do banków pismo, iż Amber Gold została zidentyfikowana jako podmiot prowadzący działalność z naruszeniem prawa, pomimo braku jakichkolwiek orzeczeń sądowych, bądź prokuratorskich w tym zakresie".

Plichta zapowiedział, że w poniedziałek przed południem w siedzibie spółki Amber Gold w Gdańsku odbędzie się konferencja prasowa, podczas której dziennikarzom przekazane zostaną materiały związane z akcją Ikar. Przedstawiona zostanie także strategia spółki w najbliższej przyszłości.Tymczasem pozew zbiorowy przeciwko Amber Gold zgłaszają klienci firmy. Stracili 4 mln zł

Jak poinformował PAP prawnik i doradca finansowy Piotr Sielicki, zgłaszają się do niego poszkodowani klienci Amber Gold, którzy chcą złożyć pozew zbiorowy przeciw tej firmie. Dodał, że to grupa 37 osób, które obawiają się w sumie straty ok. 4 mln zł.

Jak podkreślił, takiego pozwu fizycznie jeszcze nie ma. "Ja im (poszkodowanym - PAP) gwarantuję, że zostanie wybrana rzetelna kancelaria, która to poprowadzi, która będzie miała odpowiedni zasób kadrowy i finansowy" - wyjaśnił Sielicki.

Media donoszą także o możliwym pozwie pracowników Amber Gold, bo spółka im nie płaci.

Postępowanie dotyczące ewentualnych nieprawidłowości związanych z działalnością Amber Gold prowadzi ABW pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Kryptonim Ikar

W piątek do dziennikarzy dotarła rzekoma notatka ABW dotycząca akcji o kryptonimie Ikar prowadzonej - jak twierdzi szef Amber Gold - przeciwko jego firmie. ABW oświadczyło, że to fałszywka i zapowiedziało złożenie w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury.

"Dotarła do mnie informacja, iż ze skrzynki mailowej Amber Gold rozsyłana jest rzekoma notatka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Po zapoznaniu się z tym dokumentem postanowiliśmy złożyć w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa polegającego na sfałszowaniu tego dokumentu" - powiedziała rzeczniczka ABW ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.

Historia Amber Gold

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce działająca od 2009 r. Klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Działalność spółki budziła jednak wątpliwości Komisji Nadzoru Finansowego, która wpisała ją na "czarną listę" ostrzeżeń. KNF wskazywał, że powodem są obawy, czy w Amber Gold bez licencji nie są wykonywane czynności bankowe. Wtedy też, firma poinformowała, że złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciw KNF o ochronę dóbr osobistych. Firma argumentowała, że nigdy nie otrzymała od KNF informacji, określających konkretne zastrzeżenia względem niej. KNF wyjaśniła, że umieściła Amber Gold na liście ostrzeżeń publicznych, ponieważ ma wątpliwości, czy spółka nie wykonuje czynności bankowych bez licencji.

O Amber Gold zrobiło się głośno kilka tygodni temu, kiedy problemy finansowe zgłosiły tanie linie lotnicze OLT Express. AB było ich głównym udziałowcem. W minionym tygodniu spółka poinformowała, że wycofuje się z inwestycji w linie lotnicze OLT Express. Powodem - jak informował Amber Gold - było zablokowanie przychodów ze sprzedaży biletów OLT przez operatora płatności.

Spółka informowała jednak, że jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, co zostanie wkrótce potwierdzone w audycie przeprowadzanym przez zewnętrznego biegłego rewidenta. Dotychczas jednak wyniki audytu nie zostały podane. Tymczasem klienci Amber Gold, których jest ponad 50 tys., zaczęli skarżyć się, że nie mogą wypłacić należnych im pieniędzy z wygasłych lokat.