"Islamska Republika Iranu weźmie na siebie całkowitą odpowiedzialność za ubezpieczanie wszelkich zagranicznych firm żeglugowych i wszystkich statków, które wpłyną na irańskie wody (terytorialne)" - podała irańska agencja, cytując dyrektora wykonawczego organizacji zrzeszającej irańskie porty oraz przedsiębiorstwa sektora żeglugi Sejeda Ataollaha Sadra.

Dodał on, że "Republika Islamska podjęła (stosowne) kroki we współpracy z irańskimi firmami ubezpieczeniowymi".

Reuters podkreśla, że irańska agencja nie wyjaśnia, w jaki sposób Teheran ma zamiar ubezpieczyć zagraniczne przedsiębiorstwa ani jak wypłacane byłoby ubezpieczenie, gdyby doszło do wypadku na morzu.

1 lipca zaczęło obowiązywać embargo UE na irańską ropę. Również od tego dnia europejskie firmy ubezpieczeniowe nie mogą ubezpieczać tankowców przewożących irańską ropę. Restrykcje mają na celu odcięcie Iranu od źródeł dochodu i zmuszenie go do porzucenia kontrowersyjnego programu nuklearnego.

Zakaz ubezpieczania dostaw importowanej z Iranu ropy to jeden ze środków w ramach sankcji UE i USA mających na celu uderzenie w irański sektor naftowy, co ma skłonić Teheran do wstrzymania kontrowersyjnego programu nuklearnego.

Jak podaje Reuters, ze względu na brak ubezpieczenia transportu morskiego Tokio całkowicie wstrzymało w lipcu import ropy z Iranu, ale w minionym tygodniu źródła zbliżone do japońskiego sektora naftowego poinformowały, że rozszerzą program ubezpieczeń tankowców, by objął on również transport irańskiego surowca.

W Indiach państwowi ubezpieczyciele uzgodnili, że - w pewnym zakresie - będą asekurować statki wiozące irańską ropę, ale indyjski regulator sektora ubezpieczeń nie zaaprobował jeszcze tego planu. W ubiegłym miesiącu rząd Indii poinformował, że pozwoli państwowym rafineriom na import surowca z Iranu, jeśli Teheran zapewni transport morski i ubezpieczenie. W maju indyjska rafineria MRPL uzyskała - jako pierwsza firma w tym kraju - ubezpieczenie od irańskiej firmy.

Zachód obawia się, że Teheran dąży do produkcji broni jądrowej, Iran zaś stale utrzymuje, że wzbogaca uran jedynie do stopnia potrzebnego do zaspokojenia potrzeb cywilnych.

Przed wejściem w życie sankcji unijnych państwa UE kupowały dziennie ok. 450 tys. baryłek irańskiego surowca, czyli około 20 proc. produkcji irańskiej ropy. Największymi odbiorcami były Grecja, Włochy i Hiszpania.