Stopy procentowe powinny zostać obniżone. Ekonomiści biją na alarm

autor: Marek Chądzyński12.07.2012, 07:25; Aktualizacja: 12.07.2012, 14:19
Według analityków jest miejsce na cięcie, tym bardziej że w powszechnej opinii rynku rada zbyt pochopnie zdecydowała się na podwyżkę stóp w maju

Według analityków jest miejsce na cięcie, tym bardziej że w powszechnej opinii rynku rada zbyt pochopnie zdecydowała się na podwyżkę stóp w majuźródło: ShutterStock

Rada Polityki Pieniężnej stała się zakładniczką swojego jastrzębiego wizerunku i wzdraga się przed podważeniem swojej decyzji z maja. Mimo że powodów, aby obniżyć stopy procentowe, jest kilka.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (3)

 • Adam(2012-07-13 09:54) Zgłoś naruszenie 00

  Dopóki rządzi Platforma Obywatelska, dopóty będzie ogromna inflacja, bezrobocie, stałe podwyżki artykułów spożywczych i przemysłowych. Będą również stałe podwyżki lekarstw i brak stale miejsc w szpitalach. Nie ominie nas wszystkich podatek katastralny w 2014 r wynoszący 1000 %. Słownie:tysiąc procent.
  Dalej głosujcie na kłamcę Tuska i jego zgraję Platformę Obywatelską.

  Odpowiedz
 • sceptyk(2012-07-12 21:53) Zgłoś naruszenie 00

  Panie tomaszu jestem robolem,troszkę szacunku.Jak pan taki mądry to na ministra finansów.Żądzą nami wykształciuchy i jest jak jest. Pozdro.

  Odpowiedz
 • Tomasz.Kielce(2012-07-12 17:52) Zgłoś naruszenie 00

  Nikt nie komentuje tą wiadomość ponieważ ani razu nie wymieniono PiS, Radio Maryja, in vitro ani Kaczyńskiego. Pokazuje to inteligencję naszych komentatorów internetowych.

  Kiedy państwo i banki podwyższają stopę procentowe, to maleje ilość pieniędzy w obrocie po źródła kredytu stają się mniej dostępne z każdym setną procentowym. Kiedy kredyt jest niedostępny to gospodarka stoi, a że dla przedsiębiorców niema kredytu ponieważ robol, który ledwo umie liczyć jest lepszym klientem niż logiczny i racjonalny przedsiębiorca. Dajcie robolom kredyty i mamy kryzys.

  Dziwny jest ten kryzys, gdy robole i chłopi robią manifestacje ateistyczne i libertyńskie. Dlaczego Ruch Palikota ma poparcie? Ponieważ daliście robolom dużą kasę na ich mieszkania i samochody ale samorząd nie dostanie na tramwaje i autobusy..

  Ilość pieniądza maleje subsumując z czym zgodnie z liberalnym modelem gospodarki inflacja powinna stanąć. Jest u nas na opak, raty procentowe rosną a inflacja rośnie szybciej. Rosja Putina już testuje tą metodę sterowanego rozwoju gospodarczego za pomocą inflacji. Anglia i Zachód doszli do wysokiego poziomu pensji za pomocą tej polityki. Tylko że w tym przypadku nie liczy się martwych dusz konsumentów - kuszeni zamiast 40 funtów pensji na tydzień w 1975 r. - 600 funtów na tydzień w 2012 r. Duże liczby są trudne dla roboli do podliczenia jednak dają im poczucie radości.

  W rzeczywistości więcej można było kupić za 5 funtów w 1975 niż za 500 funtów dzisiaj. Realne płace stoją, nominalne płace rosną.. I mamy urojony sukces gospodarczy. Thatcher zrobiła inflację 16% przez 3 lata z rzędu, i przez 7 lat jej władzy inflacja nie spadała poniżej 10% i nazwano to sukcesem. Jednak realne płace spadły o 75-90%.. Każdy Anglik w 1990 r. miał 400 funtów płacy a nie 50 jak w 1980 r. Więcej nominalnie mniej realnie. Fajna polityka!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane