Do drugiego września na kolei będzie obowiązywał zmieniony rozkład jazdy. Zmiany weszły w życie w piątek. Kolejarze chcą ostro ruszyć z remontami linii i nadrobić czas Euro 2012, kiedy część prac była wstrzymana.

Jak poinformował PAP rzecznik zarządzającej infrastrukturą kolejową spółki PKP PLK Krzysztof Łańcucki, prace o największym natężeniu będą prowadzone na odcinkach Kraków-Tarnów, Warszawa-Gdynia, Wrocław-Rawicz, a także Kraków-Katowice w okolicach Sosnowca i Warszawa-Łódź w okolicach Radziwiłłowa.

Objazdy, skrócone relacje, komunikacja zastępcza...

Z powodu remontów część pociągów pojedzie objazdem, część będzie kursowała w skróconej relacji. Pasażerowie muszą być gotowi też na to, że na niektórych odcinkach będzie funkcjonowała zastępcza komunikacja autobusowa. Przykładowo, PKP Intercity odwołało pociągi "Podstolina" i "Kurpiński" z Warszawy do Łodzi, niektóre z połączeń między tymi miastami odwołano tylko w określone dni. Nie będzie też kursował "Słowacki" z Warszawy do Wrocławia. Objazdem pojadą np. niektóre pociągi z Krakowa do Świnoujścia, z Gdyni do Jeleniej Góry, z Helu do Wrocławia, czy ze Świnoujścia do Przemyśla.

Reklama

Autobusem będzie o 2 godziny krócej niż pociągiem...

Reklama

Przewozy Regionalne ze względu na remonty linii zdecydowały się wprowadzić do oferty przewozy autobusowe. Autokary pod marką InterRegio Bus będą jeździć m.in. na trasie Katowice - Kraków - Rzeszów - Przemyśl/Ustrzyki Górne. Przedstawiciele spółki zapewniają, że podróż autobusem może trwać nawet dwie godziny krócej niż pociągiem.

Zmiany nie ominęły Mazowsza. Główne zmiany w kurso­waniu pociągów Kolei Mazowieckich wystąpią na liniach: Warszawa - Skierniewice, Warszawa - Małkinia i Warszawa - Działdowo. Ponadto, w związku z budową nowego przystanku osobowego Warszawa Wilno na linii Warszawa - Małkinia, część pociągów zostanie tam odwołana, część pociągów będzie kursowała według zmienionego rozkładu jazdy, a część składów będzie dłuższa.

Specjalny rozkład jazdy będzie od 2 lipca do 31 sierpnia obowiązywał także na linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Zmiana jest spowodowana remontem mostu kolejowego na rzece Utrata w Pruszkowie, zlokalizowanego pomiędzy przystankami Pruszków WKD i Tworki. Kursowanie pociągów zostanie ograniczone do relacji: Warszawa Śródmieście WKD - Malichy, Malichy - Grodzisk Mazowiecki Radońska i Malichy - Milanówek Grudów. Na odcinku Warszawa Śródmieście WKD - Malichy ruch pociągów będzie się odbywać wahadłowo. Na przystanku Malichy ma być zorganizowany punkt przesiadkowy do pociągów wahadłowych.

Szczegóły dostępne są dla pasażerów na stronach internetowych przewoźników i na dworcach kolejowych.