52,7 mln zł straty netto zanotowały w ubiegłym roku Przewozy Regionalne - poinformowała w środę dziennikarzy dyrektor finansowy spółki Elżbieta Grudzień. Wcześniejsze prognozy wskazywały, że strata sięgnie 55 mln zł.

Jak poinformowała Elżbieta Grudzień, w stratę wliczono rezerwę przeznaczoną na spłatę odsetek od zadłużenia wobec zarządzającej torami spółki PKP PLK, wynoszącą ok. 53 mln zł. "W zeszłym roku pierwszy raz odnotowaliśmy zysk z działalności operacyjnej" - powiedziała Grudzień. Dodała, że wyniósł on 10,2 mln zł.

W 2012 r strata ma się zmniejszyć do 41 mln zł

Według przedstawionych przez nią prognoz, w tym roku strata netto ma się zmniejszyć do 41 mln zł., a zysk z działalności operacyjnej ma wzrosnąć do 20 mln zł. W prognozowaną stratę netto spółki za 2012 r. wkalkulowano ok. 59 mln zł odsetek od zadłużenia wobec PKP PLK. Wyniki te nie uwzględniają konsekwencji decyzji zarządu Przewozów Regionalnych o zamknięciu zakładu spółki na Śląsku, która zapadła we wtorek. Elżbieta Grudzień przyznała, że w tej sytuacji wyniki przewoźnika na ten rok mogą się różnić od prognozowanych.

Strata 51 mln a zadłużenie wobec spółki PKP PLK- ok. 400 mln zł

Jak wynikało ze wstępnych danych za zeszły rok, przedstawionych przez zarząd spółki na początku marca br., strata netto spółki miała sięgnąć 55 mln zł, a odsetki od długu wobec PKP PLK miały wynosić ok. 73 mln zł. Zadłużenie PR wobec PKP PLK wynosi ok. 400 mln zł.

Spółka tnie koszty - zwolniła 3 tys. osób

Wyniki spółki systematycznie się poprawiają: w 2009 r. strata sięgnęła 296,3 mln zł, w 2010 r. było to natomiast 169,6 mln zł. Przewozy Regionalne to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Spółka należy do samorządów 16 województw i zatrudnia ok. 13,5 tys. pracowników. W wyniku restrukturyzacji, od grudnia 2008 r. zatrudnienie spadło o ok. 3 tys. osób.