Naziemna cyfrowa rewolucja okazuje się być poważną konkurencją dla telewizji satelitarnej i kablowej. Kiedy w lipcu 2013 roku tradycyjny sygnał analogowy przestanie być odbierany w naszym kraju, sami zdecydujemy, z której oferty skorzystać.

Bartosz Kononiuk, ekspert firmy DIGIB Polska pomoże nam dokonać tego wyboru: „Naziemna telewizja cyfrowa daje przede wszystkim więcej możliwości niż tradycyjna analogowa, przez co stanowi doskonałą alternatywę dla telewizji satelitarnej oraz kablowej. Warto zapoznać się z jej zaletami, żeby przeanalizować, która propozycja jest dla nas bardziej opłacalna”

Prosty sposób na oszczędzanie
Przełączenie się na nowoczesne nadawanie cyfrowe nie jest kosztowne. To jednorazowa inwestycja, która bardzo szybko nam się zwróci. Po zakupie dekodera - przystawki do telewizora (ok. 150 – 200 zł), nie ponosimy już żadnych dodatkowych kosztów. Możemy także wymienić nasz stary telewizor na bardziej funkcjonalny (z wbudowanym odbiornikiem DVB-T), to rozwiązanie jest jednak nieco droższe, gdyż musielibyśmy wydać ok. 900 – 2000 zł.

Operatorzy telewizji satelitarnej oraz kablowej dostarczają nam programy zgodne z ofertą, na którą się zdecydujemy. Nawet za najprostsze pakiety musimy przeznaczyć średnio co miesiąc kwotę około 50 zł, nie wspominając już o bardziej ekskluzywnych propozycjach, za które zazwyczaj musimy zapłacić około 100 zł. Decydując się na nowoczesną naziemną telewizję cyfrową rezygnujemy z rachunków, nie musimy płacić comiesięcznego abonamentu, a zatem jak sami widzimy telewizja cyfrowa wiąże się z oszczędnością czasu oraz pieniędzy.

Więcej możliwości
Podstawową przewagą naziemnej telewizji cyfrowej jest jej ogólnodostępny zasięg. Będzie można z niej korzystać dosłownie wszędzie, nawet w samochodzie lub środkach komunikacji miejskiej (takiego udogodnienia nie mogą nam zaoferować operatorzy telewizji satelitarnej oraz kablowej). Kolejną zaletą procesu cyfryzacji jest odbiór dużej liczby programów – od podstawowych publicznych i ogólnoinformacyjnych, po tematyczne i specyficzne (aktualnie około 20), a w perspektywie najbliższych lat planowane jest udostępnienie kolejnych kilkunastu.

Poza tym będziemy mieli dostęp do tych samych udogodnień, które wcześniej oferowali nam operatorzy telewizji cyfrowej oraz kablowej np.: dźwięk w cyfrowej jakości Dolby Digital Plus, poprawa jakości obrazu, dostęp do programów w wysokiej rozdzielczości, (High Definition Television), elektroniczny przewodnik po programach, możliwość obejrzenia filmu z oryginalną ścieżką dźwiękową, możliwość nagrywania programów lub odtwarzania ich z przesunięciem czasowym.

Przyszłość telewizji kablowej i satelitarnej
Według opinii ekspertów naziemna telewizja cyfrowa jest doskonałą alternatywą dla telewizji kablowej i satelitarnej. Jak zaznacza Bartosz Kononiuk z DIGIB Polska: „Już w tym momencie operatorzy płatnej telewizji, zaczynają obawiać się migracji abonentów do oferty publicznej naziemnej. Wielu z nich wprowadza do swojej oferty pakiety okrojone do minimum – nieznacznie większe od multipleksów DVB-T, licząc na utrzymanie „status quo”.