"Wyrażam przekonanie, że rozpoczęcie obrotu gazem na giełdzie gazu jest możliwe już w czwartym kwartale tego roku" - powiedział Woszczyk w środę podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. energetyki.

Poinformował, że uruchomienie giełdy gazu jest koniecznym elementem zrewidowanego Programu Uwolnienia Gazu.

"By uruchomić giełdę gazu, potrzebne jest otoczenie organizacyjno-prawne. Rozporządzenia Ministra Gospodarki są w trakcie procesu zmian, liczę, że ten proces zakończy się w ciągu kilku tygodni" - powiedział. Dodał, że konieczne jest też określenie warunków animowania rynku przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Grzegorz Onichimowski, prezes Towarowej Giełdy Energii, która wspólnie z Gaz-Systemem ma stworzyć giełdowy rynek gazu, poinformował, że rada nadzorcza spółki uchwaliła regulamin TGE, który czeka teraz na akceptację Komisji Nadzoru Finansowego. Wkrótce powinna się ukazać instrukcja ruchu i eksploatacji sieci przesyłowej.

"Z punktu widzenia technicznego jest możliwe uruchomienie giełdowego obrotu gazu w drugiej połowie roku. Z punktu widzenia formalno-technicznego, związanego z instrukcją ruchu i eksploatacji, też wydaje się, że będzie to możliwe" - powiedział Onichimowski.

"Pozostaje pytanie, czy w sklepie będzie towar i czy będą klienci" - dodał.