Klub Solidarnej Polski zapowiedział, że jeszcze we wtorek złoży w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, który zakłada m.in. zniesienie opłat na państwowych autostradach oraz drogach ekspresowych.

Rzecznik SP Patryk Jaki powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, że likwidacja bramek na autostradach i drogach ekspresowych zarządzanych przez państwo jest absolutnie potrzebna.

"Jest to element wprowadzenia sprawiedliwości" - podkreślił. Jego zdaniem nie ma powodów, żeby obywatele Polski czuli się gorzej niż obywatele niektórych krajów, którzy w swoich państwach nie muszą płacić za autostrady.

Jaki zwrócił uwagę, że niektóre drogi ekspresowe w Polsce zaliczane są do kategorii autostrad. "Na nich również ustawione są bramki i pobierane są opłaty" - zaznaczył.

"Nie rozumiem, dlaczego polscy kierowcy mają płacić za przejazd autostradą w sytuacji, w której za ich pieniądze te autostrady zostały wybudowane. Po drugie - z ich pieniędzy są utrzymywane - z tak zwanej puli podatków ogólnych. Po trzecie - polscy kierowcy codziennie w opłacie paliwowej przekazują środki na eksploatację autostrad" - zauważył Jaki.

Według posła dzięki likwidacji bramek na autostradach zarządzanych przez państwo nie dojdzie więcej do sytuacji, w których karetki pogotowia będą miały problem z wjazdem na takie drogi.

"Dzisiaj należy sobie zadać pytanie, czy 10 groszy za każdy przejechany kilometr jest ważniejsze dla polskiego państwa niż bezpieczeństwo obywateli. W przekonaniu Solidarnej Polski absolutnie nie" - podkreślił Jaki.

W niedzielę doszło do incydentu z udziałem karetek na autostradzie A4. Dwie karetki na sygnałach wiozły do Opola dwie poważnie ranne ofiary wypadku, w tym jedną po reanimacji. Ratownicy podjechali do bramek, nie pobrali biletu i na sygnale stali ok. 2-3 min, czekając, aż obsługa podniesie szlabany. Ostatecznie wyłamali zabezpieczenia i wjechali na A4.

Obecnie na autostradach zarządzanych przez państwo kierowcy samochodów osobowych płacą 10 gr za przejechanie jednego kilometra, a motocykliści 5 gr.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarządza odcinkami autostrad o łącznej długości 607 km - wszystkich autostrad w Polsce jest ok. 1074 km. GDDKiA zarządza m.in. odcinkami A2 Stryków - Konin, A4 Zgorzelec - Katowice, A8 Autostradową Obwodnicą Wrocławia, A6 od granicy z Niemcami do Szczecina, A1 Tuszyn - Piotrków Trybunalski, A1 Katowice - Świerklany.