Producent sprzętu telekomunikacyjnego z Chin twierdzi, że amerykańska spółka „nadużywa” swojej pozycji i domaga się „łupieżczych” opłat za wykorzystywanie opatentowanej technologii, która ma kluczowe znacznie dla urządzeń mobilnych 3G – relacjonuje serwis BBC.

Huawei argumentuje, że takie działania są sprzeczne z unijnymi regulacjami, które wymagają pobierania od właścicieli patentów sprawiedliwych opłat. InterDigital odpowiada, że do tych reguł „się stosuje”.

„Żądania InterDigital stanowią pogwałcenie przepisów Instytutu Europejskich Standardów Telekomunikacyjnych postulujących prowadzenie przez właścicieli patentów technologicznych sprawiedliwych, rozsądnych i wyzbytych dyskryminacji praktyk licencyjnych” – czytamy we wniosku Huawei skierowanym do unijnego regulatora rynku.
Do firmy InterDigital, która ma siedzibę w Filadelfii, USA, należy przeszło 19,5 tysiąca patentów z zakresu telefonii komórkowej lub dotyczących aplikacji.

Chińska spółka podkreśla, że InterDigital stara się wykorzystać dominującą pozycję, jaką posiada w branży i pomimo negocjacji obie firmy nie były w stanie osiągnąć porozumienia.

To nie pierwszy spór o patenty między obu firmami. W zeszłym roku InterDigital skierował zarzuty pod adresem Huwaei i innego chińskiego producenta telefonów, koncernu ZTE oraz przeciwko fińskiej Nokii, oskarżając je o naruszenie siedmiu patentów.