Kontrakt ma wartość netto 1,57 mld zł, podały firmy w komunikacie. "Projekt budowy i eksploatacji elektrociepłowni gazowej o mocy 449,16 MW w Stalowej Woli jest realizowany przez Grupę Kapitałową PGNiG i Grupę Tauron poprzez spółkę celową Elektrociepłownia Stalowa Wola, w której partnerzy mają po 50% akcji. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełomie 2014 i 2015 roku.

Elektrociepłownia zostanie oddana do komercyjnej eksploatacji pod koniec II kwartału 2015 roku" - czytamy w komunikacie. Szacuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie około 3500 GWh energii elektrycznej, zużywając 600 mln m. sześc. gazu. Blok będzie produkował energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji oraz ciepło w postaci wody na potrzeby komunalne i pary technologicznej dla pobliskich zakładów przemysłowych. "Liczymy, że będą kolejne tego typu projekty, a zapotrzebowanie na gaz ziemny ze strony energetyki w drugiej połowie dekady sięgnie 2-3 miliardów metrów sześciennych rocznie" - powiedziała prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, cytowana w komunikacie.

"Budowa bloku w Stalowej Woli jest elementem programu inwestycyjnego Grupy Tauron, który przewiduje m.in. dywersyfikację paliw i budowę optymalnego miksu energetycznego" – powiedział prezes Taurona Dariusz Lubera, cytowany w komunikacie. Abener jest firmą należącą do międzynarodowej grupy Abengoa. Spółka jest notowana na hiszpańskiej giełdzie papierów wartościowych. W 2011 roku Abengoa osiągnęła wartość sprzedaży na poziomie 7,089 mld euro, natomiast Abener wypracował zysk 857 mln euro, dzięki zdywersyfikowanej działalności w Europie, USA, Azji i Afryce. Abengoa zatrudnia ponad 22 tys. pracowników na całym świecie. 1,4 tys. z nich pracuje w Abener.