Z udziałem ok. 200 przedsiębiorców i polityków m.in. z państw UE i basenu Morza Bałtyckiego rozpoczęło się w środę w Świnoujściu doroczne spotkanie Baltic Business Forum "Europa: Północ, Wschód - biznes bez granic".

Otwierając trzydniowe obrady b. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, przewodniczący Rady Strategii Baltic Business Forum powiedział, że Polska jest jednym z tych krajów, który może stać się nową siłą w Europie.

"Europa potrzebuje nowych sił motorycznych. Niemcy i Francja trochę są zmęczone (...). Polska jest jednym z tych państw, które powinny stać się nowym silnikiem Unii Europejskiej. Ma ku temu atuty" - mówił w wykładzie inaugurującym Forum.

"Polska, jeśli wykaże odpowiednio dużo strategii politycznej i mocy własnej, ma szanse być +silnikiem UE+, podobnie jak drugi kraj, którym jest Szwecja" - zaznaczył.

Silnym argumentem przemawiającym za Polską jest też Partnerstwo Wschodnie, to jest ten wehikuł, którego możemy użyć, by podtrzymać koncepcję dalszego rozszerzania UE, a jednocześnie podtrzymać reformy w aspirujących do Unii krajach - tłumaczył.

Były prezydent podkreślił także, że dla Europy nie ma innej drogi niż dalsze pogłębianie integracji. Pozytywnie ocenił też przyjęty przez państwa Unii pakt fiskalny.

Eurozona powinna być silniej regulowana, do czego punktem wyjścia jest wdrożenie paktu fiskalnego

Strefa euro nie rozpadnie się - prognozował Kwaśniewski. Ocenił, że Polska wspólną walutę przyjmie najwcześniej za trzy lata. Zdaniem Kwaśniewskiego dzięki kryzysowi Polska będzie mogła określić warunki, na jakich przyjmie euro. "Podobnie jak Szwecja, jesteśmy pożądanym członkiem unii walutowej, bo wejście do niej Polski wzmocniłoby wiarygodność strefy" - wyjaśnił.

"Eurozona powinna być silniej regulowana, do czego punktem wyjścia jest wdrożenie paktu fiskalnego. My natomiast musimy podnosić własną stabilność ekonomiczną, porządkując deficyt budżetowy, ograniczając dług publiczny, obniżając inflację. Przygotowując reformę emerytalną rząd robi pierwszy ważny krok do przodu" - mówił.

Prezes Stowarzyszenia Baltic Business Forum Jacek Piechota podkreślał, że trzeba czasu, by Forum zyskało na znaczeniu. Chwalił się też, że do Świnoujścia przyjeżdża coraz więcej znaczących przedsiębiorców, m.in. z Ukrainy. Konkrety pojawią się niebawem - dodał.

Jak powiedział PAP obecny na Forum konsul generalny Ukrainy w Polsce Myron Yankiw, "dla polityków i przedsiębiorców ważne jest, że można porozmawiać na temat współpracy handlowej, ekonomicznej, inwestycyjnej, nawet o barierach, które jeszcze są między Polską a Ukrainą".

"Mamy dobrą dynamikę rozwoju współpracy. Mamy wielomiliardowy obrót handlowy między obydwoma państwami, a w przyszłości perspektywę rozwoju dużych projektów, w tym w sferze energetycznej, metalurgii, przemysłu metalowego, lekkiego czy przetwórstwa. Najważniejsze, że Polska i Ukraina są partnerami strategicznymi" - podkreślił.

Wyraził nadzieję, że z tego typu spotkań powstaną konkretne pomysły biznesowe. Chcielibyśmy skorzystać z doświadczenia Polski w sektorze gazowym, w realizacji terminalu gazowego w Świnoujściu czy wydobyciu gazu łupkowego - dodał.

BBF to doroczne spotkanie przedsiębiorców i polityków

Uczestnicy spotkania do piątku dyskutować mają m.in. o bezpieczeństwie energetycznym w obliczu zagrożeń globalnego kryzysu oraz transformacji społeczno-gospodarczej. Odrębne panele mają być poświęcone m.in. logistyce, bankowości i finansom, telekomunikacji, informatyce, ekologii, handlowi artykułami spożywczymi czy mediom.

BBF to doroczne spotkanie przedsiębiorców i polityków m.in. z UE, państw nadbałtyckich i objętych programem Partnerstwa Wschodniego.

W tym roku po raz pierwszy na forum pod hasłem "Europa: Północ, Wschód - biznes bez granic" przyjadą przedsiębiorcy i politycy z Chin. Forum zakończy sesja "Bałtyk-Polska-Chiny". Udział w niej zapowiedzieli Li Xiao Bo z Industrial and Commercial Bank of China i Lu Zhong Qiang z China Development Bank oraz Yu Yang z Centrum Współpracy Gospodarczej Polska-Chiny.

Organizatorem forum są: Stowarzyszenie Baltic Business Forum, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, prezydent Świnoujścia oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego.