Spółka Krug złożyła wniosek o upadłość Hydrobudowy, ale sąd zwrócił wniosek o upadłość likwidacyjną ze względu na uchybienia formalne. Jednocześnie GDDKiA podała, że konsorcjum Hydrobudowy, które buduje odcinek A4 odzyskało możliwość regulowania zobowiązań.

Był to już trzeci wniosek o upadłość Hydrobudowy, dwa poprzednie zostały umorzone.

"Dzisiaj sąd zwrócił ten wniosek, ponieważ nie został opłacony. Wniosek składała spółka Budownictwo Drogowe Krug" - powiedziała w rozmowie z PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa Sądu Rejonowego w Poznaniu Joanna Ciesielska-Borowiec.

"Spółka nie otrzymała dotychczas jakiejkolwiek oficjalnej korespondencji lub informacji z Sądu Rejonowego w Poznaniu o wpłynięciu któregokolwiek z wniosków o ogłoszenie upadłości spółki" - poinformował w poniedziałek po południu dyrektor ds. relacji inwestorskich i rzecznik prasowy Hydrobudowy Krzysztof Woch. Dodał, że spółka dowiedziała się z mediów o wniosku o upadłość.

Akcje Hydrobudowy spadły o ponad 19 proc.

W poniedziałek ok. godz. 16.40 kurs akcji Hydrobudowy spadał o 19,70 proc., do 0,53 zł.

Zdaniem analityka Open Finance Romana Przasnyskiego naturalny jest spadek notowań spółki po informacji o wniosku o jej upadłość.

GDDKiA podała w poniedziałek, że budowa autostrady A4 na odcinku Tarnów-Dębica, która wcześniej była spowolniona przejściowymi problemami konsorcjum Hydrobudowy, od piątku jest kontynuowana bez zakłóceń.

Hydrobudowa odzyskała możliwość regulowania swoich zobowiązań wobec podwykonawców i dostawców, gdyż w czwartek Bank Pekao, który finansuje spółkę, zdecydował o odblokowaniu linii kredytowej w pełnej wysokości - poinformował w poniedziałek w komunikacie rzeszowski oddział GDDKiA.

"Aby zapewnić płynną realizację tego odcinka A4, dla konsorcjum uruchomiona została celowa linia kredytowa. Część udostępnionego limitu została czasowo zablokowana, co przyczyniło się do powstałych opóźnień w płatnościach. W czwartek Bank Pekao, finansujący spółkę, zdecydował o odblokowaniu limitu w pełnej wysokości" - dodano.

Wykonawcą robót na tym odcinku jest konsorcjum w składzie: Hydrobudowa Polska, PBG, Aprivia i Siac Construction.

Na koniec 2011 r. grupa Hydrobudowa Polska miała 1,17 mld zł zobowiązań krótkoterminowych w tym zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania wynosiły 595,96 mln zł, a zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i innych instrumentów dłużnych - 502,5 mln zł. Zobowiązania długoterminowe wynosiły 50,59 mln zł. Na koniec 2011 roku należności z tytułu umów o usługę budowlaną wynosiły 668,6 mln zł, a należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności 497 mln zł. W tym czasie spółka miała 479 mln zł kapitałów własnych.