20 czerwca br. w Warszawie odbędzie się polsko-amerykański szczyt gospodarczy. Z tej okazji do Polski przyleci sekretarz handlu USA John Bryson - poinformował PAP ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein.

Polsko-amerykański szczyt gospodarczy zapowiedział już w maju 2011 r. podczas wizyty w Polsce prezydent USA Barack Obama. Ma być poświęcony m.in. nowym możliwościom handlu między Polską a USA, promowaniem wspólnych działań rozwojowych i innowacji oraz identyfikowaniem wzajemnych barier handlowych.

W ramach szczytu odbędzie się także rządowa sesja dyskusyjna "U.S. Poland Economic and Commercial Dialog", w której wezmą udział przedstawiciele Departamentu Handlu USA i polskiego Ministerstwo Gospodarki. Będzie dotyczyła współpracy rządów w promowaniu dwustronnego handlu i inwestycji.

"Mamy nadzieję, że spotkanie będzie nie tylko promować zwiększenie amerykańskiego eksport do Polski, ale również zwróci uwagę na rozwijający się polski biznes i inwestycje w Ameryce, które pomimo tego rozwoju są nadal ograniczone" - powiedział PAP Feinstein.

Dodał, że celem spotkania jest także promowanie innowacyjności, współpracy inwestorów z Polski i USA oraz budowanie silniejszych więzi współpracy, np. pomiędzy amerykańską Doliną Krzemową a polską Doliną Lotniczą (stowarzyszeniem przedsiębiorców przemysłu lotniczego z południowo-wschodniej Polski - PAP).

Feinstein poinformował też, że w ciągu ostatnich pięciu lat amerykański eksport do Polski wzrósł o ponad jedną trzecią, z prawie 2 miliardów dolarów w 2006 roku do 3 miliardów dolarów w zeszłym roku.

W szczycie wezmą udział przedsiębiorcy zrzeszeni m.in. w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce, Polskiej Radzie Biznesu, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Stowarzyszeniu Producentów Gazu Łupkowego w Polsce oraz innych organizacji sektora prywatnego.