Totalizator Sportowy zarobił w 2011 r. 193 mln zł - poinformowała spółka we wtorek w komunikacie. Firma chce zmiany przepisów o hazardzie, które pozwolą jej m.in. na sprzedaż gier przez internet. Resort finansów rozważa nowelizację ustawy.

TS poinformował, że wartość sprzedaży wszystkich produktów Lotto wzrosła w 2011 r. o 291 mln zł, a zysk netto spółki wyniósł ponad 193 mln zł. Wpływy na fundusze celowe, w tym na polski sport i kulturę, przekroczyły 690 mln zł.

Zdaniem prezesa TS Sławomira Dudzińskiego plan sprzedaży na 2011 rok został zrealizowany z nieznaczną nadwyżką, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. "W mojej ocenie dobry wynik finansowy w 2011 roku jest efektem między innymi wcześniejszych decyzji dotyczących Lotto przyjętych w 2009 r. (zmiana ceny zakładu) i konsekwentnych działań spółki" - uważa cytowany w komunikacie Dudziński.

"Nie ulega wątpliwości, że na wzrost sprzedaży miała wpływ rekordowa kumulacja w Lotto, wprowadzenie do sprzedaży Kaskady i działania prosprzedażowe. Utrzymanie trendu wzrostowego jest naszym celem na 2012 rok" - dodał szef Totalizatora.

Totalizator chce utrzymania monopolu państwa na gry

Zgodnie z informacjami TS udzielonymi PAP, spółka oczekuje nowelizacji ustawy hazardowej, która - jej zdaniem - jest niezbędna do stabilnego wykonywania monopolu Skarbu Państwa.

Totalizator chce gier przez internet

Firma podała, że postulaty zgłaszane przez TS dotyczą m.in. umożliwienia sprzedaży gier objętych monopolem państwa za pośrednictwem internetu i SMS-ów. Zmiana przepisów pozwoliłaby też Totalizatorowi współorganizowanie paneuropejskiej gry liczbowej "Eurojackpot".

"Ministerstwo Finansów rozważa nowelizację ustawy o grach hazardowych. Propozycja nowelizacji ustawy o grach hazardowych nie została wpisana do planu pracy Rady Ministrów, w związku z tym zbyt wcześnie jest mówić o zakresie ewentualnych zmian, czy - tym bardziej - o dacie wejścia w życie nowelizacji" - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

"Zostało zgłoszonych szereg postulatów zmian ustawy w zakresie regulacji dotyczących gry w pokera czy urządzania gier przez podmiot wykonujący monopol państwa i są one brane pod uwagę. Rozważane są także zmiany mające na celu usprawnienie procesu wydawania koncesji i zezwoleń na urządzanie gier hazardowych" - wyjaśnił resort finansów.

Zaznaczono, że z uwagi na to, iż nowelizacja nie została ujęta w programie prac Rady Ministrów, na razie prace nad nią nie wyszły poza analizę zgłaszanych postulatów. Dlatego nie można przesądzić w sposób wiążący kierunku zmian.