Portal społecznościowy Facebook, który wkrótce ma zadebiutować na giełdzie, ogłosił w poniedziałek, że za miliard dolarów kupi Instagram, czyli popularną aplikację fotograficzną do smartfonów. To największy nabytek Facebooka - pisze agencja AP.

Instagram m.in. umożliwia robienie zdjęć w kwadratowym formacie, dzięki czemu przypominają one fotografie z polaroidów. Aplikacja pozwala też na ich obróbkę za pomocą kilkunastu filtrów oraz umieszczenie fotografii na portalach społecznościowych.

Ta darmowa aplikacja została wprowadzona w październiku 2010 r. i początkowo była przeznaczona jedynie na iPhone'y. Jednak od zeszłego tygodnia działa także na telefonach wyposażonych w system Android.

Z Instagram, która zatrudnia jedynie kilkunastu pracowników, korzysta ponad 30 mln osób na całym świecie. Codziennie wrzucają one do internetu ponad 5 mln zdjęć.

"To bardzo ważny moment, ponieważ nigdy wcześniej nie kupiliśmy produktu czy firmy, posiadającej aż tylu użytkowników" - napisał na swoim profilu założyciel Facebooka Mark Zuckerberg. "Nie planujemy wielu takich operacji" - dodał.

Facebook, który obecnie przygotowuje się do wejścia na giełdę, dokona płatności m.in. za pomocą swoich akcji. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca czerwca.