Na tak doskonałą kondycję złotego złożyły się wyniki sprzedaży detalicznej w Polsce, najlepsze od dziesięciu miesięcy oraz niespodziewana poprawa nastrojów kół biznesu w Niemczech, które są naszym największym partnerem handlowym.

Tuz po godz. 11-tej złoty wzrósł w Warszawie o 0,2 proc. do 4,1442 zł wobec euro. Giełdowy indeks WIG20 awansował o 0,1 proc. do 2 287,31 punktów, wspierany m.in. przez wzrost KGHM – relacjonuje agencja Bloomberg.

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 13,7 proc., co potwierdza, że największa gospodarka Unii Europejskiej w tej części kontynentu jest w stanie stawić czoła spowolnieniu w strefie euro.

Indeks monachijskiego instytutu Ifo, badający stopień ufności niemieckich przedsiębiorców, podskoczył w marcu do 109,8 punktów. „Dane te potwierdzają, że polska gospodarka zmierza w stronę dobrego startu w tym roku” - podkreślili ekonomiści Banku Millennium, Grzegorz Maliszewski i Urszula Kryńska, w swej nocie do klientów – „Spowolnienie może nie będzie tak duże, jak obawialiśmy się jeszcze kilka miesięcy temu. ”