"Mam nadzieję, że do końca kwietnia pokażemy plan i kto będzie w sojuszu firm" - powiedziała Piotrowska-Oliwa dziennikarzom. Dodała, że dobrze by było, aby sojusz był jak najszerszy. 

Polskie firmy w sojuszu

Oprócz PGNiG, polskie firmy z licencjami na poszukiwanie gazu łupkowego to PKN Orlen, Grupa Lotos i Petrolinvest. W styczniu PGNiG podpisało (odrębne) listy intencyjne dotyczące współpracy przy projektach poszukiwawczych z firmami: Także Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia i KGHM Polska Miedź.

Koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego posiada także szereg zagranicznych koncernów, m.in. ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips (poprzez umowę z Lane Energy), Marathon Oil i Eni.

Państwowy Instytut Geologiczny podał w tym tygodniu, że najbardziej prawdopodobny przedział zasobów gazu ziemnego z łupków wynosi 345-768 mld m. sześc. W kwietniu ub.r. amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA) szacowała, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.).