Replika złotej moneta o wartości 100 dukatów, emitowanej za czasów Zygmunta III Wazy została wybita we wtorek w Mennicy Polskiej. To najwyżej wyceniana polska moneta. W 2008 roku jeden z nielicznych zachowanych oryginałów sprzedano w Nowym Jorku za 1,4 mln dol.

W warszawskiej Mennicy Polskiej wybito we wtorek repliki najdroższej w historii polskiej monety, czyli złotej studukatówki Zygmunta III Wazy. Kopie wykonano ze szczerego złota o próbie 999,9. Sam koszt materiału przy obecnej cenie złota sięga 62 tys. zł.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Mennicy Polskiej, tłoczenie historycznych kopii to samodzielna inicjatywa Mennicy, wykonywana po zbadaniu popytu ze strony kolekcjonerów, poszukujących replik znanych monet. Mincerze Mennicy Polskiej wykonali kopie w wersjach złotych, srebrnych i platerowanych złotem. Ponad 150 replik ze złota sprzedano jeszcze przed wybiciem.

Reklama

Jeden z nielicznych zachowanych oryginałów siedemnastowiecznej monety 2008 roku sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za 1,38 mln dolarów. Nabywcą był pewien kolekcjoner z Niemiec. O tę monetę podczas aukcji walczył także Zamek Królewski, ale licytację wygrał prywatny kolekcjoner. Współczesne repliki Mennicy Polskiej są dostępne od 20 marca. Zyski ze sprzedaży obecnej produkcji też oczywiście będą, ale nie są one kluczowe z punktu widzenia zysku całej Mennicy " stwierdził rzecznik.