Premier Włoch Mario Monti powiedział we wtorek po rozmowach z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, że po przezwyciężeniu ostrej fazy kryzysu nie można obniżać czujności. Szefowie rządów obu krajów wyrazili opinię, że wiele pozostało w Europie do zrobienia.

"Nie można się rozluźnić ani z punktu widzenia polityki krajowej, ani europejskiej" - oświadczył Monti na wspólnej konferencji prasowej z szefową niemieckiego rządu. Zdaniem premiera Włoch po podpisaniu umowy fiskalnej przez 25 krajów Unii Europejskiej musi ona z taką samą uwagą skoncentrować się na polityce na rzecz wzrostu.

"Wydaje się, że najostrzejszy kryzys finansowy został zdecydowanie przezwyciężony"

"Z kanclerz Merkel rozmawialiśmy o tym, że na tym etapie życia w Europie, w którym wydaje się, że najostrzejszy kryzys finansowy został zdecydowanie przezwyciężony, nie można jednak już się zrelaksować" - powiedział Monti.

Ponadto ocenił, że jego kraj nie pokonał jeszcze całkowicie fazy kryzysowej. "Czekają nas zadania do odrobienia zarówno w naszym domu, jak i wspólnym europejskim domu, by go poprawić" - dodał.

Angela Merkel podsumowując dotychczasowe wysiłki na rzecz pokonania kryzysu wskazała: "Europa przeszła spory kawałek drogi, ale nie jesteśmy jeszcze na szczycie. W następnych latach będą następne góry do zdobycia".

"Musimy wciąż działać. Nie możemy nigdy powiedzieć, że nam się udało. Każdy kraj musi dołożyć starań" - mówiła kanclerz. Z uznaniem wypowiedziała się o "odważnych reformach" podjętych przez włoski rząd.

"Kryzys euro ukazał wszystkie nasze słabości" - przyznała Merkel

Poinformowała również, że strona niemiecka pracuje z Włochami nad wspólnym stanowiskiem wobec Tobin tax, czyli podatku od międzynarodowych transakcji finansowych.

Mario Montiego pytano również o to, czy rozważa możliwość objęcia stanowiska szefa eurogrupy po tym, gdy kierujący nią obecnie Jean-Claude Juncker powiedział, że byłby jego "znakomitym następcą". Monti odpowiedział pytaniem, czy jako premier Włoch mógłby "brać na siebie także inne zadania?".

Angela Merkel zaznaczyła zaś, że nie należy spekulować w sprawach, w których nie zapadły jeszcze decyzje. Kanclerz Niemiec zapewniła, że jest bardzo zadowolona zarówno z pracy włoskiego premiera, jak i szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego.