Produkt krajowy brutto Grecji będzie w tym roku niższy niż w niektórych krajach rozwijających się i państwach o gospodarkach wschodzących - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland", powołując się na wyliczenia monachijskich ekspertów.

Według gazety analitycy Instytutu Badań nad Gospodarką ifo w Monachium szacują, że pod względem wielkości PKB Grecję prześcigną w 2012 r. takie państwa, jak Peru i Wietnam - pod warunkiem, że recesja w Grecji nie będzie głębsza niż minus 2 proc. PKB.

Przy dużej recesji PKB Grecji mniejszy niż PKB Bangladeszu

"Jeśli dojdzie do naprawdę dramatycznej recesji na poziomie 8 proc., to przed Grecję wysunąć się mogą również Bangladesz i Chile" - powiedział "FTD" Steffen Elstner z instytutu ifo. Jeszcze w 2009 r. Grecja zajmowała 35. pozycję w światowym rankingu PKB, a w 2011 r. pogrążony w kryzysie zadłużenia kraj znalazł się na 40. miejscu, za Ukrainą i Singapurem.

Reklama

Jak pisze "FTD", utrzymująca się recesja jest konsekwencją realizacji przez rząd w Atenach programu drastycznych oszczędności, który - według wyliczeń banku Berenberg - doprowadził do ograniczenia deficytu budżetowego o 11,5 proc. w latach 2010-2011. "To bezprecedensowy wyczyn wśród krajów OECD, ale bez precedensu jest też spowodowany przez tę politykę upadek gospodarki" - pisze niemiecki dziennik.

"Niektórzy eksperci obawiają się, że PKB Grecji skurczy się w 2012 r. nawet o 8 proc. po prognozowanej 6,5-procentowej recesji w 2011 r." - pisze "FTD".