Penta Investments i Eastbridge Group zaoferowały 407 mln zł na wykup udziałów w NFI Empik Media & Fashion, aby wyprowadzić z warszawskiej giełdy największą w Polsce detaliczną sieć sprzedaży książek i nagrań muzycznych.

Fundusze inwestycyjne zamierzają kupić 41,3 mln akcji, czyli 40 proc. udziałów Empiku, proponując za jedną akcję 9,85 zł. Obecnie do Eastbridge należy 60 proc. udziałów Empiku, którego akcje na GPW podskoczyły dzisiaj rano prawie o 4,8 proc. do 9,8 zł za jeden papier – relacjonuje agencja Bloomberg.

„Oferowana cena za akcje Empiku jest atrakcyjna zważywszy na to, że obecnie firma ma problemy operacyjne oraz posiada bardzo wysokie zadłużenie” – mówi Marek Czachor, analityk austriackiego Erste Group Bank, rezydujący w Warszawie.

To już trzecia w ostatnim miesiąca propozycja wykupienia akcji na warszawskiej giełdzie wiążąca się z procesem odbudowy wartości przez polskie walory po zeszłorocznym spadku o 22 proc. Producent papieru Mondi Group zaoferował w połowie lutego 1,17 mld zł za wykupienie pozostałych 34 proc. w swym polskim oddziale Mondi Świecie. W tydzień później Asseco Poland, największy producent oprogramowania w Europie Środkowej, zapowiedział gotowość wykupienia 100 proc. udziałów mniejszego rywala, spółki Sygnity.

Penta, fundusz inwestorów czeskich i słowackich oraz Eastbridge z siedzibą w Luksemburgu zamierzają przejąć kontrolę nad co najmniej 80 proc. udziałów w Empiku. Wezwanie do wykupu akcji ma obowiązywać od 2 kwietnia do 8 maja.

Z kolei sam Empik, który jest także operatorem sieci markowej odzieży, w tym GAP i Mexx, zamierza w najbliższych latach wykupić mniejszościowych udziałowców w swoim oddziale odzieżowym – powiedział Maciej Dyjas, dyrektor wykonawczy Eastbridge. Fundusz wybrał do współpracy Pentę po wcześniejszym rozważeniu innych opcji finansowych.

Penta ma także zapewnić środki na dalszą ekspansję Empiku. Czeski i słowacki fundusz ma zagwarantowaną opcję na odkupienie od Eastbridge dodatkowych 13 proc. udziałów w Empiku po tej samej cenie.

.linkms {text-decoration: none; Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px; color: #666; width: 450px;} .linkms a {text-decoration: none; color: #666; font-weight:bold} .linkms a:hover {text-decoration: underline; color: #666} .linkms a:visited {text-decoration: none; color: #666} .linkms a:active {text-decoration: none; color: #666}