Eurolot w sezonie letnim może otrzymać osiem samolotów Bombardier najnowszej generacji, pierwszy z nich może trafić do przewoźnika w drugim kwartale tego roku - poinformowała PAP rzeczniczka resortu skarbu Magdalena Kobos. WZA wyraziło zgodę na zakup maszyn.

"Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy wyraziło zgodę na zakup najnowszej generacji samolotów typu Bombardier. W drugim kwartale tego roku pierwsza maszyna ma pojawić się w Polsce. W sezonie letnim do przewoźnika ma trafić osiem sztuk" - powiedziała we wtorek Kobos. Dodała, że przewoźnik ma opcję dodatkową na zakup kolejnych sześciu sztuk tego typu maszyn.

Wcześniej na swojej stronie internetowej MSP poinformowało, że zarząd Eurolotu podjął decyzję o wyborze nowego samolotu Bombardier Q400, produkowanego przez Kanadyjczyków.

Jak powiedział PAP dyrektor marketingu w Eurolot Jacek Balcer, nowe samoloty będą obsługiwać zarówno własną siatkę połączeń jak i trasy, które realizuje dla PLL LOT. "Szczegóły odnośnie m.in. terminu dostaw samolotów i tras, na jakich będą one latały, zostaną podane na środowej konferencji" - powiedział Balcer.

Eurolot jest spółką wyodrębnioną z grupy kapitałowej PLL LOT. Akcjonariuszami Eurolotu jest Skarb Państwa, który posiada 62 proc. udziałów oraz PLL LOT - 38 proc.

Przewoźnik posiada 14 turbośmigłowych samolotów krótkiego zasięgu typu ATR42-500 i ATR72-202 oraz 3 turboodrzutowe samoloty średniego zasięgu typu Embraer 175. Embraery 175 Eurolotu obsługują siatkę połączeń Polskich Linii Lotniczych LOT. Pozostałe samoloty latają w barwach Eurolotu na trasach krajowych i zagranicznych.