Podwyżkę czynszu w mieszkaniach komunalnych o 115 proc., a także wprowadzenie ulg w zależności od stanu technicznego lokalu komunalnego oraz dochodu w rodzinie uchwalili olsztyńscy radni.

Uchwała wpłynęła w poniedziałek do biura prawnego wojewody warmińsko-mazurskiego, który oceni, czy jest ona zgodna z przepisami. Uchwała zacznie obowiązywać najprawdopodobniej w marcu.

Jak poinformował PAP dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie Zbigniew Karpowicz, do tej pory najemcy płacili za metr kwadratowy w lokalu komunalnym 2,89 zł, a po podwyżce będą płacić 6,24 zł za metr kwadratowy.

Radni uchwalili także system ulg związanych ze stanem technicznym lokali. Na 10-proc. obniżki czynszu mogą liczyć najemcy, którzy zajmują lokal w suterenie i bez kanalizacji podłączonej do miejskiej sieci, ale z koniecznością wywożenia nieczystości z szamba. Z 5-proc. obniżki stawki czynszowej mogą skorzystać najemcy, którzy zajmują lokal wspólny dla 2 i 3 rodzin oraz lokal, który nie ma toalety w mieszkaniu.

Radni wprowadzili także szereg podwyżek dodatkowych dla lokatorów, którzy mają podwyższony standard mieszkania. Za lokal z centralnym ogrzewaniem czynsz wzrasta dodatkowo o 30 proc.; za lokal z ciepłą wodą z sieci miejskiej najemcy będą płacić więcej o 20 proc.; 10-proc. zwyżkę opłaty czynszowej przewidziano dla najemców w mieszkaniach wybudowanych po 1982 roku i po przeprowadzonym kapitalnym remoncie oraz budynkach w tak zwanej pierwszej strefie zamieszkania, czyli w śródmieściu i na starym mieście.

Na ulgi mogą liczyć także mieszkańcy lokali komunalnych mający niskie dochody. I tak rodzina, która ma dochód do 582 zł na osobę, może ubiegać się o 50-proc. ulgę, a z 30-proc. ulgi skorzysta rodzina, której dochód na 1 osobę wynosi od 728 zł do 910 zł.

Osoby, które nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, będą mogły odpracować zobowiązanie przy pracach porządkowych na rzecz miasta.

Zadłużenie w mieszkaniach komunalnych w Olsztynie wynosi 26 mln zł. Z jednomiesięczną zwłoką za opłatę czynszową zalega 60 proc. najemców. W Olsztynie na lokale komunalne zawartych jest ponad 5 tys. umów z najemcami. Są to zarówno gospodarstwa wieloosobowe, jak i jednoosobowe.