Polski rynek korporacyjnych obligacji, wyjątkowo mały na tle innych gospodarek wschodzących, wystrzelił w zeszłym tygodniu w górę po rekordowej emisji Polkomtelu, która skłania teraz inne firmy do poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania wobec kurczenia się pożyczek bankowych – pisze agencja Bloomberg.

Drugi w Polsce operator telefonii komórkowej zaoferował papiery dłużne o równowartości 1,2 mld dolarów. Agencja Fitch ratings uważa, że w tym roku wartość polskiego rynku obligacji korporacyjnych przynajmniej się podwoi. Po Polkomtelu emisje swojego długu rozważa grupa PBG, trzecia firma budowlana w kraju. Także PGNiG planuje w tym kwartale sprzedaż swoich pierwszych euroobligacji poczynając od 2001 roku.

Debiut obligacji GPW oraz energetycznej grupy Tauron zwiększyły w zeszłym roku wartość emisji do 2,8 mld dolarów, co nadal stanowi ułamek tureckiego rynku szacowanego na 11,9 mld dolarów i rosyjskiego, ocenianego na 28,9 mld dolarów – wynika z danych Bloomberga. Co najmniej osiem polskich spółek planuje w tym roku po raz pierwszy sprzedaż swoich obligacji, a liczba ta może się wyraźnie zwiększyć ponieważ banki ograniczają dostęp do kredytów – twierdzi Deutsche Bank.

„W chwili gdy sektor bankowy boryka się z własnymi problemami, pożyczki z banków nie będą już dostępne w takim zakresie, jak w przeszłości” – mówi Piotr Olendski, szef bankowości korporacyjnej w warszawskim oddziale Deutsche Bank – „Obligacje mogą zaoferować atrakcyjną alternatywę finansową, ponieważ ich wymagalność jest zwykle znacznie dłuższa”.

Chociaż rosyjska gospodarka jest trzy razy większa od gospodarki Polski, w Rosji emituje się 10-krotnie więcej obligacji. Turecka gospodarka jest 1,6 razy większa od Polski, ale wartość tureckich obligacji jest czterokrotnie większa. W 2010 roku sprzedaż długu polskich firm sięgnęła 6,1 mld zł (1,9 mld dolarów).

W 2012 roku sprzedaż korporacyjnych obligacji może przyspieszyć – podkreśla Mirosław Dudziński, dyrektor Fitch w Polsce.

Ale dla firm nie zaliczanych do stratusu inwestycyjnego takie emisje obejdą się sporym kosztem. Premie oferowane przez Polkomtel wynoszą 12,5 proc., w porównaniu ze stawką 9,49 proc. za papiery do wykupu w 2018 roku telewizji TVN, także zaliczane do kategorii śmieciowej. Premie płacone przez PKO BP – status inwestycyjny – za eurobligacje wymagalne w październiku 2015 roku wynoszą 5,24 proc., a koszt obligacji polskiego rządu do wykupu w 2018 roku wynosi 4,43 proc.