Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki, chociaż w ostatniej godzinie sesji indeksy odrobiły połowę wcześniejszych strat. W centrum uwagi znajdowały się doniesienia o obniżeniu przez agencję S&P ratingów Francji oraz innych państw strefy euro.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,39 proc. do 12.422,06 pkt.

Nasdaq stracił 0,51 proc. i wyniósł 2.710,67 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 0,49 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.289,09 pkt.

Pierwszy cios przyjęła Francja

Francuski minister finansów Francois Baroin ogłosił w piątek, że amerykańska agencja Standard&Poor's poinformowała władze w Paryżu, iż obniżyła rating Francji o jeden poziom z najwyższego AAA do AA+. Baroin dodał, że informacje od S&P otrzymały też inne kraje europejskie.

Minister finansów wypowiadał się po posiedzeniu kryzysowym, zwołanym przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. W spotkaniu oprócz prezydenta i ministra Baroina uczestniczyła minister ds. budżetu Valerie Pecres.

To cios krajów strefy euro i ich zdolności do walki z kryzysem - ocenia agencja AP.

Według źródła unijnego, cytowanego przez AFP, najwyższą ocenę utraciła też Austria. Źródło rządowe z kraju UE informowało wcześniej, że Niemcy, Luksemburg, Holandia i Finlandia utrzymają najwyższy rating.

Utrata najwyższej oceny przez dwa spośród sześciu krajów eurostrefy może negatywnie wpłynąć na Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF). Według AFP, istnieje ryzyko, że EFSF utraci rating AAA.

Z pierwszego wyliczenia wynika, że indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w styczniu 74,0 pkt., wobec 69,9 pkt. zanotowanych w grudniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 71,5 pkt.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł w listopadzie 2011 r. do 47,8 mld USD, z 43,3 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy spodziewali się deficytu na poziomie 45,0 mld USD.

Jak wynika z danych eurostatu, nadwyżkę w handlu zanotowała w listopadzie natomiast strefa euro. Wyniosła ona 6,5 mld euro, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wobec nadwyżki 0,5 mld euro w poprzednim miesiącu, po korekcie.

Włochy sprzedały obligacje o łącznej wartości 4,75 mld euro wobec maksymalnego targetu na tym samym poziomie. Pomimo sukcesu aukcji, analitycy wskazują na fakt, że Włochom nie udało się powtórzyć osiągnięcia Hiszpanów, którzy na czwartkowej aukcji sprzedali dwa razy więcej obligacji niż to planowali przed aukcją.

Średnia rentowność sprzedanych w piątek 3-letnich włoskich obligacji wyniosła 4,83 proc. wobec 5,62 na aukcji 29 grudnia 2011. Popyt przekroczył sprzedaną wartość 1,22 raza wobec 1,36 na aukcji 29 grudnia.

Prezydent Barack Obama zwrócił się do Kongresu z formalnym wnioskiem o podwyższenie pułapu dopuszczalnego zadłużenia Stanów Zjednoczonych o 1,2 biliona USD.

Oczekuje się, że podniesienia pułapu nie zablokuje Kongres i nie będzie trzeba go dodatkowo zwiększać przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. Na wzrost limitu zezwala zawarte w sierpniu porozumienie między Demokratami Obamy i kongresmanami republikańskimi.

Ze spółek najważniejszą informacją w ciągu dnia była publikacja raportu z wynikami kwartalnymi banku JPMorgan. Bank zanotował w IV kw. 2011 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 90 centów. Zysk netto w IV kw. spadł do 3,73 mld USD, czyli 90 centów na akcję, z 4,83 mld USD, czyli 1,12 USD na akcję, w IV kw. 2010. To wynik zgodny z ocenami analityków, którzy spodziewali się 90 centów na akcję. Przychody banku w 2011 roku spadły rdr. o 5 proc. do 97,2 mld USD. Przychody banku w IV kw. 2011 spadły do 21,5 mld, co oznacza 18 proc. spadek rdr.

Po publikacji wyników akcje JPMorgan spadały kilka procent. Zniżkowały też inne duże banki, w tym Citigroup, Wells Fargo, BofA oraz Morgan Stanley.

Lekko rosły akcje Caterpillar, gdyż analitycy Barclays podnieśli ich cenę docelową.

Zniżkowały akcje szwajcarskiego producenta leków Novartis, który zapowiedział redukcję o blisko 2 tys. swojej kadry w Stanach Zjednoczonych.

Ponad 50 proc. straciły akcje Metabolix po informacji, że Archer Daniels Midland wycofuje się z umowy joint venture.

W przyszłym tygodniu w poniedziałek giełdy w USA będą nieczynne z powodu Dnia Martina Luthera Kinga. We wtorek swoje wyniki kwartalne przedstawią m.in. Citigroup, Wells Fargo i Charles Schwab, w środę Bank of NY Mellon, Northern Trust, PNC Bank, State Street, US Bancorp i eBay, w czwartek Bank of America, Morgan Stanley, Sony Ericsonn, UnitedHealth, AmEx, IBM, Microsoft i Capital One, a w piątek GE i Schlumberger.