Agencja ratingowa Standard&Poor's (S&P) obniży w piątek wiarygodność kredytową Francji, odbierając temu krajowi najwyższy rating AAA; najwyższą ocenę mają utrzymać Niemcy, Holandia i Luksemburg - podała agencja AFP, powołując się na źródło unijne.

Po pojawieniu się doniesień o ewentualnym obniżeniu ratingu Francji kurs euro w stosunku do dolara spadł do najniższego poziomu od 17 miesięcy.

"Francja traci swoje potrójne A" - ujawniło unijne źródło, dodając, że decyzja może dotyczyć też innych krajów. Jak twierdzi, Niemcy, Luksemburg i Holandia utrzymają najwyższy rating.

Według źródła, agencja S&P poinformowała rządy tych krajów o swojej decyzji.

Wiadomość o ewentualnym obniżeniu ratingu ma być ogłoszona w piątek wieczorem po zamknięciu sesji na giełdach w USA - twierdzi źródło rządowe z państwa eurostrefy, cytowane przez agencję Reutera.

Rating AAA mają też dwa inne kraje strefy euro, czyli Austria i Finlandia.

Paryż nie chce komentować doniesień. "Nie komentujemy plotek. Pojawiają się one od miesiąca w każdy weekend" - powiedział rzecznik ministerstwa finansów, cytowany przez agencję EFE.

Komentarza w tej sprawie odmawia też sama agencja S&P.

Według francuskiej telewizji publicznej, obniżenie ratingu ma też dotyczyć Słowacji, drugiego najuboższego kraju strefy euro, który ma rating A+.