Inwestorzy zareagowali natychmiast na zapowiedź obniżki maksymalnej stawki proponowanego podatku od wydobycia miedzi do 16 tys. zł za tonę wobec 20 tys. zł za tonę we wcześniejszej wersji projektu. Kurs akcji KGHM skoczył gwałtownie w górę.

Notowania KGHM, jedynego w kraju producenta miedzi i srebra, tuz przed godziną 11-tla w Warszawie podskoczyły o 7,8 proc. do 124 zł za akcję, czyli do najwyższego poziomu od prawie miesiąca.

Z projektu ustawy przygotowanego przez resort finansów wynika, że nowe prawo miałoby obowiązywać już od 1 marca. Jak wczoraj podał PAP wątpliwości co do terminu wejścia w życie ustawy ma Rządowe Centrum Legislacyjne. Zwraca uwagę, że ustawodawca powinien zapewnić podatnikom odpowiedni czas na przygotowanie się do zmian.

MF odrzuca również postulat Ministerstwa Skarbu Państwa, aby podatek od wydobycia niektórych kopalin uznano za koszt w rozumieniu podatku dochodowego. MF podkreśla jednocześnie, że w ramach konsultacji zmodyfikowało wzory do ustalenia stawek podatku, tak aby w większym stopniu uwzględniały koszty wydobycia.

Reklama